Ważny dokument w każdej pracy. Bardzo mało czasu na spełnienie obowiązku
Każdy pracownik posiadający umowę o pracę musi otrzymać od swojego pracodawcy jeden ważny dokument. Wbrew pozorom, nie chodzi tu o PIT-a czy wnioski - co więcej, sam pracodawca ma na przekazanie dokumentu bardzo mało czasu.
Informacja prawnie wymagana
Zdobycie umowy o pracę jest dla wielu osób sporym sukcesem zawodowym. Oznacza to bowiem osiągnięcie dobrego komfortu zawodowego i bezpieczeństwa finansowego.
Samo podpisanie umowy nie oznacza jednak zakończenia tzw. “papierkowej roboty”. Swoje zobowiązanie wobec pracownika musi jeszcze spełnić jego pracodawca - na co zresztą ma bardzo niewiele czasu.
Odśnieżanie posesji. Jak to zrobić, żeby nie dostać mandatu? Straż miejska wyjaśniaCzasu jest naprawdę niewiele
Według doniesień portalu biznes.interia.pl, dokumentem o którym mowa jest informacja o warunkach zatrudnienia. Od końca kwietnia br. obowiązuje nowy wzór dokumentu, w którym pracodawca musi m.in. podać normy pracy w wymiarze tygodniowym i dobowym, na jakich zasadach wypłacane jest wynagrodzenie, jak długi jest okres wypowiedzenia czy wymiar urlopu wypoczynkowego, który przysługuje pracownikowi.
Jeżeli stosunek pracy obejmuje m.in. pracę zmianową, to w dokumencie muszą się również pojawić szczegóły dotyczące przychodzenia na zmianę. Praca zdalna, która stała się normą podczas pandemii, również jest objęta dokumentem - chodzi tu bowiem o wskazanie struktury, w której stanowisko pracownika się znajduje, a także osoby odpowiedzialnej za współpracę i kontrolę miejsca pracy zdalnej.
Aktualizacja
Pracodawca na przedstawienie pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia ma dosłownie niewiele czasu. Mowa bowiem jedynie o 7 dniach, które są liczone od momentu dopuszczenia pracownika do pracy.
Aktualizacja informacji następuje w dwóch przypadkach. W pierwszym z nich musi zajść zmiana w jednym z warunków, aby zaszła konieczność zaktualizowania dokumentu o nowe szczegóły, zaś w drugim - pracownik musi złożyć odpowiedni wniosek, na co ma maksymalnie 3 miesiące od dnia złożenia wniosku licząc.
źródło: biznes.interia.pl