Zmiany w ING Banku Śląskim. Klienci czekali na to od dawna
Jednym z kamieni milowych w rozwoju rodzimej cyfryzacji usług publicznych było umożliwienie Polakom wykorzystania bankowości mobilnej do weryfikacji tożsamości. W jednej chwili dostęp do mObywatela stał się masowy. Czas, by ta relacja stała się wzajemna - jeden z największych banków działających w Polsce przymierza się do integracji usług z mObywatelem.
Długo wyczekiwana nowość w końcu nadchodzi
Przed tym, jak banki działające w Polsce mogły zacząć poświadczać dane i uwierzytelniać w ten sposób próby logowania do publicznych usług cyfrowych, konieczne było wyrabianie Profilu Zaufanego. Przed długi czas trzeba było w tym celu składać fizyczną wizytę w odpowiednim punkcie - nie wystarczył zwykły urząd gminy czy miasta, bo nie wszystkie przyjmowały odpowiednie wnioski.
To już jednak na szczęście za nami i nie będzie przesady w stwierdzeniu, że gdyby nie integracja rządowej infrastryktury z bankową, to mObywatel, zarówno jako aplikacja mobilna, jak i serwis internetowy, nie cieszyłby się taką popularnością jak dziś. A to spowolniłoby polską cyfryzację i utrudniało obywatelom dostęp do świadczonych usług cyfrowych, których portfolio jest sukcesywnie powiększane.
Zastrzeżony numer PESEL: Ministerstwo publikuje ważny komunikat. Dotyczy wszystkichJeden z największych banków “połączy” bankowość z mObywatelem
O ile jednak za pośrednictwem logowania do usług bankowych można uzyskać dostęp do konta w usługach publicznych, tak w drugą stronę mamy już do czynienia z zaległościami. Co prawda można wykorzystywać mObywatela m.in. do zakładania nowych rachunków w niektórych bankach, a nawet - w mniejszych bankach spółdzielczych - potwierdzać transakcje, jednak nadal jest to nisza.
Może się to wkrótce zmienić, o czym świadczą zmiany w regulaminie ING Banku Śląskiego, których dopatrzył się serwis chashless.pl. Nowe zapisy wskazują na to, że aplikacja mobilna mObywatel w przyszłości będzie mogła służyć do potwierdzania tożsamości. Niestety na razie wiadomo tylko tyle, że będzie można z jej użyciem potwierdzać “niektóre dyspozycje”. Może to być więc logowanie, ale też potwierdzanie przelewów, niemniej na szczegóły musimy zaczekać.
Zobacz: mBank zapowiada ważne zmiany. Część klientów straci dostęp do konta
Kiedy można się spodziewać premiery?
Oprócz integracji mObywatela z aplikacją mobilną ING możemy się spodziewać także wdrożenia kart zbliżeniowych do uwierzytelniania. Szczegóły jednak również są na razie nieznane. Warto jednak wiedzieć, że regulamin wprowadza także możliwość blokowania dostępu do bankowości na podstawie lokalizacji - próby logowania z nietypowych lokalizacji mogą być automatycznie blokowane.
Choć jest jeszcze wiele niewiadomych w sprawie głębszej integracji polskich cyfrowych usług publicznych z sektorem bankowym w taki sposób, aby bezpośrednio korzystał z niej obywatel, to znamy ogólne ramy czasowe. Nowy regulamin banku wchodzi w życie już 3 grudnia br. i choć nie oznacza to, że już tego dnia udostępnione zostaną nowe możliwości, to przygotowany pod nie grunt prawny sugeruje rychłą premierę.