BiznesINFO.pl Energetyka Ważny komunikat od CEEB. Wyjaśnili kwestię kontroli, których obawia się wielu Polaków
biznesinfo

Ważny komunikat od CEEB. Wyjaśnili kwestię kontroli, których obawia się wielu Polaków

24 kwietnia 2023
Autor tekstu: Paula Drechsler

Informacje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków będzie można zbierać tylko w trakcie inwentaryzacji przeprowadzanych na zaproszenie właścicieli lokali. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego nie będzie samowolnie przeprowadzał masowej kontroli budynków.

Urzędnicy samowolnie nie skontrolują lokalu

Dane o emisyjności budynków zostaną wprowadzone do CEEB jedynie po zebraniu ich na podstawie przeprowadzenia audytów. A te będą wykonywane tylko na życzenie właścicieli domów. Wbrew obawom, kontrole nie będą więc przeprowadzane masowo przez urzędników GUNB.

Wyniki audytu mają być ponadto źródłem informacji dla samych właścicieli domów, na temat tego, jak przeprowadzić termomodernizację oraz co zrobić, aby zwiększyć efektywność energetyczną budynku. Dzięki zaproszeniu urzędników na kontrolę dowiemy się na przykład, czy aby poprawić efektywność warto wymienić okna lub drzwi, albo ocieplić ściany.

Nowe przepisy nie takie złe

Zbieranie danych na temat źródeł ciepła nie jest nowością. Od lipca 2021 r. właściciele domów jednorodzinnych oraz zarządcy bloków mają obowiązek zgłaszać, czym są one ogrzewane. Wynika to z noweli ustawy termomodernizacyjnej, która zakładała stworzenie CEEB - Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zadaniem tej jednostki jest identyfikacja źródeł niskiej emisji z budynków na terenie naszego kraju.

W drugiej połowie 2023 r. wchodzą w życie dodatkowe przepisy, które rozszerzają zakres informacji, jakie będą zbierane przez CEEB.

Do bazy danych zaczną trafiać informacje dotyczące:
- powierzchni i wysokości pomieszczeń ogrzewanych,
- grubości izolacji podłóg i stropów,
- grubości izolacji dachu i ścian zewnętrznych,
- średniej temperatury pomieszczeń w sezonie grzewczym,
- stanu instalacji centralnego ogrzewania,
- stanu stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych.

Według komunikatu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego nie ma jednak w planach masowych kontroli w celu zbierania tych informacji, a jedynie wykonywanie przeglądów na zgłoszenie.

Po co to robić?

Na swojej stronie internetowej GUNB podaje, że Państwo powinno stworzyć warunki, które pozwolą na podejmowanie i realizowanie strategicznych decyzji w zakresie ochrony zdrowia obywateli oraz poprawy jakości powietrza. Jednakże, aby osiągnąć ten cel, konieczne jest pozyskanie rzetelnych i weryfikowalnych informacji dotyczących tego, czym Polacy ogrzewają swoje domy i jakiego rodzaju opał stosują. Dopiero po zebraniu tych informacji w jednej bazie, będzie można podjąć skuteczne działania, które zmierzają do poprawy jakości powietrza.

Według urzędników pozyskanie informacji na wyżej wymienione tematy dotyczy nie tylko spełnienia pewnych wymogów prawnych, ale ma też pozwolić odbiorcom efektywniej zarządzać wydatkami przeznaczonymi na ogrzewanie swoich lokali. Pozyskane przez CEEB dane mają tworzyć unikatową bazę informacji dotyczących emisyjności budynków, która ma pomóc w procesie planowania i realizowania polityki niskoemisyjnej.

Obserwuj nas w
autor
Paula Drechsler

Redaktor Biznesinfo.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat