Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny komunikat ZUS. Tych dwóch świadczeń nie można łączyć
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 13.02.2024 19:06

Ważny komunikat ZUS. Tych dwóch świadczeń nie można łączyć

List z ZUS, pieniądze
Iberion

Od 1 stycznia 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie, które jest zupełnie nową formą wsparcia dla dorosłych z niepełnosprawnościami. ZUS właśnie wydał ważny komunikat, z którego dowiadujemy się, że nie można łączyć tego dodatku z innym ważnym świadczeniem. Przedstawiamy szczegóły.

ZUS od niedawna wypłaca nowe świadczenie

Świadczenie wspierające zostało wprowadzone 1 stycznia 2024 roku. Jest to zupełnie nowa forma wsparcia przeznaczona dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał pieniądze po wydaniu specjalnej decyzji przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON).

Ta nowa forma wsparcie jest przyznawana bezpośrednio osobie z niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat, a nie jak to było w przypadku świadczeń wypłacanych przez organ gminy - dla jej opiekuna - przekazała w komunikacie Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Duże zmiany w emeryturach. Jakie podwyżki dzięki waloryzacji?

Tych dwóch świadczeń nie można łączyć

WZON będzie wydawał decyzje, w których określi poziom potrzeby wsparcia danej osoby i na podstawie tego zostanie ustalona wysokość świadczenia. Co ważne, nie będzie ona dla wszystkich taka sama. Opiekunowie osób niepełnosprawnych również mogą liczyć na specjalny dodatek wypłacany przez gminy. Jak informuje Iwona Kowalska-Matis, tych dwóch świadczeń nie można ze sobą łączyć. Należy o tym pamiętać, bo jeśli okres wypłat będzie się pokrywał, to opiekun będzie zobowiązany do zwrócenia wypłaconych środków wraz z odsetkami.

Zobacz także: O tej uldze podatkowej mało kto pamięta. Odliczysz pokaźną sumę

Polacy muszą dokonać wyboru

Iwona Kowalska-Matis podkreśla również, że beneficjenci będą musieli dokonać wyboru i zdecydować, które świadczenie wolą otrzymywać. Rzeczniczka podpowiada także, że po otrzymaniu ostatecznej decyzji warto wiedzieć, ile będzie wynosiło świadczenie wspierające, bo to pozwoli określić, które wsparcie jest korzystniejsze. W komunikacie wskazano także, co trzeba zrobić, by uniknąć zwracania wypłaconych przez gminę pieniędzy.

By uniknąć takich sytuacji, we wniosku o świadczenie wspierające (formularz SWN) można wskazać datę, od której osoba chce uzyskać prawo do wsparcia, tak, aby okresy pobierania obu świadczeń się nie pokrywały. W ten sposób można uniknąć konieczności zwracania nienależnie pobranych środków - przekazano.