Nowe wytyczne WHO odnośnie noszenia maseczek. Nie wszyscy powinni je nosić
WHO z nowymi wskazaniami
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) postanowiły ponownie pochylić się nad kwestią noszenia maseczek. Specjaliści WHO ocenili, że dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny zakrywać nos i usta zwłaszcza w przypadku niemożności zachowania bezpiecznego dystansu społecznego od innych osób (1 m).
Co z młodszymi? W oficjalnym komunikacie WHO wskazuje, że sprawa jest bardziej złożona. Konieczność zakładania maseczek przez dzieci w przedziale wiekowym 6-11 zależy bowiem od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę skalę transmisji koronawirusa w najbliższym otoczeniu, predyspozycje dzieci do prawidłowego korzystania z maseczek oraz nadzór osoby dorosłej. Nie bez znaczenia jest także kontakt młodszych dzieci z osobami starszymi i uskarżającymi się na choroby współistniejące.
WHO odradza noszenie maseczek jednej grupie wiekowej
W najnowszym oświadczeniu WHO i UNICEF wskazały, że dzieci w wieku 5 lat i młodsze nie powinny zakrywać nosa i ust. Noszenie maseczek może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo i ogólny interes najmłodszych dzieci.
Onet podaje, że to starsze dzieci, a nie młodsze odgrywają bardziej istotną rolę w przenoszeniu koronawirusa. Jednak zarówno WHO, jak i UNICEF zaznaczyły potrzebę zgromadzenia szczegółowych danych, aby ocenić udział najmłodszych w transmisji patogenu.
Maseczki w zaleceniach WHO i rządów państwowych
Maseczki stały się nieodłącznym elementem rzeczywistości w czasie pandemii. WHO po raz pierwszy wydało oficjalne zalecenie dotyczące zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej dopiero 5 czerwca 2020 r. Od samego początku brakowało jednak zaleceń w sprawie dzieci. Rządy poszczególnych państw samodzielnie podejmowały decyzje w sprawie obostrzeń dotyczących noszenia maseczek przez konkretne grupy wiekowe. W Polsce z obowiązku zakrywania nosa i ust były zwolnione dzieci do lat 4.
Z najnowszych danych WHO wynika, że pandemia nie ustaje. Łączna liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie to ponad 23,6 mln. Z powodu COVID-19 zmarło już więcej niż 814 tys. osób.
<