Wywalczyli sobie obniżenie wieku emerytalnego i mogą krócej pracować. Zadecydował jeden czynnik
Wiek emerytalny. Chorwaci wywalczyli jego obniżenie
Wiek emerytalny Chorwatów zostanie z powrotem obniżony do 65. roku życia (z 67.). Rząd kraju ugiął się po kampanii protestacyjnej, którą kierowały związki zawodowe - poinformował w czwartek premier Andrej Plenković.
Chorwacki rząd podniósł wcześniej wiek emerytalny, aby zadbać o świadczenie emerytów za kilkanaście i kilkadziesiąt lat. System solidarności międzypokoleniowej wymagał takiej zmiany, a także zwiększenia składek na drugi filar emerytalny. W przeciwnym razie, seniorów czekają na głodowe emerytur i nieunikniona walkę z ubóstwem, jak pisał portal Mirovina.hr.
Mimo to Chorwaci nie chcieli się ugiąć. Wyszli na ulice i zorganizowali protesty związków zawodowych oraz przeprowadzili akcję pod hasłem „67 to za dużo”, która zebrała ponad 700 tys. podpisów pod żądaniem referendum w sprawie zmiany ustawy o ubezpieczeniu emerytalnym. W skutek tych działań, rząd wycofał się z przyjętej w grudniu ubiegłego roku ustawy podnoszącej wiek emerytalny z 65 do 67 lat. Za nowelizacją ustawy w parlamencie głosowało 115 deputowanych, pięciu było przeciw.
Minister pracy Josip Aladrović zapowiedział, że rząd będzie szukał innych prawnych sposobów, aby zezwolić na dalszą pracę tym, którzy chcą być aktywni zawodowo do 68. roku życia.
“Według obecnych zmian w ustawie ubezpieczony będzie uprawniony do wcześniejszej emerytury, gdy osiągnie 60 lat życia i 35 lat pracy, zamiast poprzednich 62 lat i 35 lat pracy. Wcześniejsze przechodzenie na emeryturę będzie skutkować ograniczeniem jej wysokości w ciągu pięciu lat o 12 proc.; do tej pory było to 18 proc. System emerytalny w Chorwacji kosztuje kraj rocznie ponad 40 mld kun (5,98 mld dolarów); państwo musi dokładać do niego rocznie 17 mld kun (ok. 2,54 mld dolarów).” - pisze Puls Biznesu.