Wiele osób czeka nowy obowiązek. Nadchodzi rewolucja w rozliczaniu się z fiskusem
W ubiegły piątek Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który był za odrzuceniem ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur – w skrócie KSeF. W rezultacie korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe dla wielu osób już za niecały rok. Dziennik Gazeta Prawna (DGP) pisze wprost – rewolucja w rozliczaniu się z fiskusem jest przesądzona.
Na razie dobrowolne, za rok obowiązkowe
W połowie lipca senatorowie odrzucili ustawę wprowadzającą KSeF, gdyż ich zdaniem była ona niedopracowana. Biuro Legislacyjne zgłosiło również wątpliwości co do konstytucyjności wybranych przepisów. Mimo to w piątek 28 lipca temu Sejm przyjął wspomnianą ustawę. Teraz czeka ona na podpis prezydenta.
W rezultacie od 1 lipca przyszłego roku czynni podatnicy VAT będą musieli wystawiać e-faktury. Serwis prawo.pl podaje, że chodzi w tym przypadku o ok. 2 mln osób. Na ten moment wystawianie faktur poprzez KSeF jest dobrowolne. Natomiast pamiętajmy, że faktury dla konsumentów nie będą wystawiane poprzez KSeF.
Jeszcze w tym roku wchodzi nowy obowiązek dla wielu osób. Poczta Polska podała ważne terminyOd 2025 roku KSeF będzie obowiązkowe dla kolejnej grupy
Pół roku po tym, jak obowiązek e-fakturowania obejmie czynnych podatników VAT, spadnie również na małych i średnich przedsiębiorców zwolnionych z VAT. Od 1 stycznia 2025 roku fiskus będzie mógł również nakładać kary, ale nie za klasyczne błędy, które obecnie dość często zdarzają się na papierowych fakturach. Na łamach DGP dyrektor Przemysław Krawczyk z Ministerstwa Finansów zapewnia, że wszystko będzie widoczne w KSeF, a korekta takich błędów nie będzie zagrożona sankcjami.
Dodaje również, iż skarbówka nie będzie miała nieograniczonego dostępu do faktur ustrukturyzowanych i nie będzie mogła na ich podstawie sprawdzać na bieżąco rozliczeń danej osoby.
Jesienią ruszy kampania informacyjna
Jesienią Ministerstwo Finansów opublikuje zbiór dobrych praktyk w sprawie KSeF. Niewykluczone, że pojawią się też objaśnienia podatkowe. Poza tym resort zamierza wtedy ruszyć z kampanią informacyjną. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przekonuje, że wprowadzenie e-faktur służy uszczelnieniu systemu podatkowego oraz niesie za sobą korzyści podatkowe i biznesowe dla przedsiębiorców. Wdrożenie powszechnego KSeF przyspieszy digitalizację sektora publicznego i wielu polskich przedsiębiorstw. Docelowo KSeF stanie się jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie narzędzi w Europie w zakresie wymiany informacji o zdarzeniach gospodarczych – wskazuje z-ca szefa Krajowej Administracji Skarbowej insp. Mariusz Gojny.
KAS wskazuje, że dzięki KSeF podatnik będzie mógł:
- łatwiej i szybciej korygować faktury,
- jeśli wystąpi o zwrot podatku VAT naliczonego, to otrzyma ten zwrot w krótszym terminie: 40 zamiast 60 dni,
- nie będzie musiał wystawiać duplikatów faktur, ponieważ e-faktury w KSeF nie zgubią się i nie ulegną zniszczeniu, będą zawsze dostępne dla wystawcy i odbiorcy faktury,
- nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA).