Wielka rewolucja w urzędach. Polacy odetchną z ulgą
Załatwienie sprawy w urzędzie potrafi być bardzo kłopotliwe z wielu powodów. Główną przeszkodą nierzadko są jednak godziny pracy. Większość urzędników pracuje bowiem standardowo od 8.00 do 16.00. W tym zakresie szykuje się wielka zmiana. Rząd zapowiedział prawdziwą rewolucję w sposobie funkcjonowania tych instytucji. Jakie będą nowe godziny otwarcia?
Urzędy będą otwarte dłużej? Nic z tego
Dla wielu Polaków pracujących w ”standardowym systemie” od rana do popołudnia, załatwienie sprawy w urzędzie oznacza konieczność skorzystania z dnia wolnego. Wiadomo jednak, że długość urlopu jest ograniczona, a chyba nikt nie chce spędzić go w ten sposób. Z tego powodu mamy dobrą wiadomość — rząd pracuje już nad projektem zmian w tym zakresie. Według nowych przepisów urzędy miałyby pracować osiem godzin, od poniedziałku do piątku, ale to kierownik danej instytucji będzie decydował o tym, kiedy urząd rozpocznie pracę. Przepisy narzucą jednak pewne ograniczenia.
Nowe przepisy dla urzędów. Kiedy będą otwarte?
Niezależnie od decyzji kierownika, urząd nie będzie mógł rozpocząć pracy wcześniej niż o 7:00 i nie później niż o 10:00. Podobne ograniczenie będzie dotyczyło zakończenia dnia pracy — urząd będzie mógł zostać zamknięty między 15:00 a 18:00. Taka zwiększona elastyczność pozwoliłaby większej ilości interesantów załatwić sprawy bez przeszkód, przed lub po godzinach pracy.
Co jednak, jeśli urząd w naszej okolicy zdecyduje się nadal pracować w standardowych godzinach? Na również rząd przygotował już odpowiedź.
Jeden dzień w tygodniu na wizytę w urzędzie
W pierwszej kolejności zmiany obejmą miejsca zajmujące się bezpośrednią obsługą obywateli, np. administrację rządową oraz korpus służby cywilnej. Może być to jednak pierwszy krok do ogólnej zmiany sposobu funkcjonowania urzędów. Taka dowolność zakłada jednak, że część instytucji pozostanie przy pracy od 8:00-16:00. Z tego powodu projekt nowych przepisów zakłada, że w jednym dniu w tygodniu urząd będzie otwarty dłużej, od 8.00-18.00. W ten sposób interesanci zyskają dwie dodatkowe godziny na załatwienie sprawy. Dla urzędów będzie to z kolei oznaczało konieczność wprowadzenia pracy zmianowej.