BiznesINFO.pl
Wielkanoc znów pod znakiem obostrzeń?

pixabay.com/Emilia_Baczynska

Wielkanoc w obostrzeniach? Minister zdrowia odpowiada

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Wielkanoc już za niespełna 40 dni. Czy te wyjątkowe dla Polaków święta już po raz drugi upłyną pod znakiem obostrzeń? Głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Wielkanoc już za niemal 40 dni

  • Czy i tym razem święta te trzeba będzie spędzić w domu

  • Jakie restrykcje obowiązywały podczas ubiegłorocznych świąt

Wielkanoc znów z obostrzeniami?

12 142 – tyle nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w Polsce w ciągu ostatniej doby. Niemal tyle samo zachorowań wystąpiło w dniu wczorajszym i była to największa liczba zakażeń od początku stycznia. Najnowsze dane w tej sprawie na ogół podaje po godzinie 10.00 Ministerstwo Zdrowia, dziś jednak ujawnił je już w porannym wywiadzie dla RMF FM szef resortu Adam Niedzielski.

W rozmowie z Robertem Mazurkiem minister zdrowia ujawnił, że szczyt nowych zachorowań ma wystąpić na przełomie marca i kwietnia, czyli w zasadzie w terminie świąt wielkanocnych. Te przypadają w tym roku w dniach 4-5 kwietnia.

- Dzienne liczby zakażeń mogą być rzędu powyżej 15-16 tys. I to nadal będzie mieściło się logice tej prognozy. Ta prognoza mówi o tym, że szczyt zachorowań będzie mniej więcej pod koniec marca. Co oznaczałoby, że wtedy będziemy mieli właśnie taką względną stabilizację – powiedział Adam Niedzielski.

Jeżeli prognozy ministra sprawdzą się, wówczas szczyt zachorowań nastąpi tuż przed Wielkanocą, która w tym roku - przypomnijmy - przypada w dniach 4-5 kwietnia. Czy to oznacza, że także w tym roku te wyjątkowe dla Polaków święta trzeba będzie spędzić w domu?

- Oczywiście wszystko zależy od scenariusza. Ale nie będę ukrywał, że jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to prawdopodobnie będziemy musieli też taki scenariusz rozważać, żeby tę Wielkanoc spędzić w domu – powiedział w „Porannej rozmowie RMF FM” minister zdrowia.

Kwestia zbliżających się świąt, a ściślej planowanych przez rząd restrykcji na ten czas pojawiła się podczas wczorajszej konferencji szefa resortu zdrowia. Podczas niej Niedzielski ogłosił powrót szeregu restrykcji - m.in. regionalizację obostrzeń (restrykcje sprzed 12 lutego zostały przywrócone w województwie warmińsko-mazurskim).

 - Na razie rząd nie rozważa konkretnego rozwiązania dotyczącego obostrzeń w czasie Wielkanocy, ale nastawienie jest takie, że jeżeli tylko będzie przestrzeń, to będziemy podejmowali decyzje luzujące - powiedział w środę minister.

O wstrzemięźliwość w zakresie świątecznych spotkań apelował niedawno w wywiadzie dla Money.pl prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

- Traktujmy ją (Wielkanoc – red.) jak poprzednie święta, ponieważ część z nas jest zaszczepionych, więc tutaj nie będzie problemu. Natomiast potraktujmy te spotkania jako jeden z elementów, które mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia się koronawirusa. Zachowajmy ostrożność, wstrzemięźliwość spotkań, byśmy mogli w pełni spotkać się, chociażby już w grudniu, w Boże Narodzenie – powiedział prof. Matyja.

Tak było rok temu

Przypomnijmy, że rok temu, kiedy to Wielkanoc przypadała w dniach 12-13 kwietnia, obowiązywały najostrzejsze restrykcje wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Mieliśmy wówczas de facto zakaz opuszczania domu, poza szczególnie uzasadnionymi sytuacjami jak np. praca, niezbędne zakupy, czy spacer z psem. W związku z tym święta należało spędzać wyłącznie w gronie domowników. Zapomnieć mogliśmy również o takich świątecznych zwyczajach jak chociażby święcenie pokarmów (w kościołach mogło gromadzić się maksymalnie pięć osób).

Pod znakiem – nie tak ostrych - obostrzeń upłynęły również ostatnie święta Bożego Narodzenia. Diametralnie inaczej niż zwykle wyglądał też ubiegłoroczny Dzień Wszystkich Świętych. W związku z rosnącą liczbą nowych zakażeń rząd zdecydował o zamknięciu cmentarzy 1 i 2 listopada, przez co wizyty na grobach swoich bliskich trzeba było przesunąć nieco w czasie.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >