Wielkie zmiany dla pracowników. Bez tego nie dostaniesz już umowy o pracę
Wraz z początkiem 2025 roku weszły w życie duże zmiany dla pracowników i pracodawców. Na liście obowiązkowych badań w zakresie medycyny pracy pojawiły się nowe pozycje. Jeżeli ich nie wykonamy, możemy zapomnieć o umowie o pracę. Co konkretnie się zmieniło? Wyjaśniamy.
Obowiązkowe badania dla pracowników
Pracownicy są zobowiązani do wykonywania badań profilaktycznych. Ich częstotliwość oraz zakres zależą od tego, jaką pracę wykonujemy i jaki jest jej charakter. Jeszcze przed podjęciem zatrudnienia należy wykonać badania wstępne. Bez nich nie można wykonywać obowiązków zawodowych. Następnie przeprowadza się kontrolne i okresowe badania lekarskie.
1 stycznia 2025 roku weszły w życie zmiany, które obejmą wszystkich pracowników oraz pracodawców. Pakiet obowiązkowych badań medycyny pracy został poszerzony. Wprowadzenie nowych regulacji jest związane z monitorowaniem występowania chorób cywilizacyjnych.
Ceny masła to przy tym drobnostka. Jest nowy lider drożyzny W styczniu trzy fale zimy i rekordowe temperatury. Zacznie się już w poniedziałekNowy obowiązek dla pracowników
Zmiany w obowiązkowych badaniach profilaktycznych zostały wprowadzone 1 stycznia 2025 roku. Na razie jednak systemy Narodowego Funduszu Zdrowia oraz medycyny pracy nie zostały zintegrowane. Wdrożenie nowości stanowi spore wyzwanie techniczne i może zająć nawet dwa miesiące. Oznacza to, że pracownicy i pracodawcy mają jeszcze trochę czasu na to, by dostosować się do nowych procedur. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, lista obowiązkowych badań w zakresie medycyny pracy została poszerzona o następujące pozycje:
- lipidogram,
- pomiar glukozy i kreatyniny we krwi,
- obliczanie wskaźnika BMI.
Bez tego nie dostaniesz umowy o pracę
Wyżej wymienione badania są teraz obowiązkowe dla pracowników. Jeżeli ich nie wykonają, nie będą mogli podjąć zatrudnienia. Wraz z początkiem 2025 roku wprowadzono także dodatkowe badania, taki jak cytologia, badanie PSA czy RTG płuc. W tym przypadku jednak każdy pracownik samodzielnie będzie mógł zdecydować, czy chce z nich skorzystać.
Zadaniem lekarza medycyny pracy jest ocena stanu zdrowia w kontekście wykonywania czynności zawodowych na danym stanowisku. Brany pod uwagę jest wywiad przeprowadzony z pacjentem oraz wyniki badań. Lekarz ma prawo również zlecić wykonanie morfologii czy badania moczu, a także skierować przyszłego pracownika do lekarza specjalisty, jeśli widzi taką potrzebę.