Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Wielkie zmiany w obliczaniu wynagrodzeń. Pracodawców może czekać lawina pozwów
Sylwia Nowosińska
Sylwia Nowosińska 20.01.2025 10:12

Wielkie zmiany w obliczaniu wynagrodzeń. Pracodawców może czekać lawina pozwów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
fot. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Według rządowych danych luka płacowa w Polsce wynosi między 14 a 24 proc. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej rozpoczyna pracę nad projektem ustawy likwidującej ten problem. Firmy będą musiały składać raporty o nierówności płac, a pracownicy, którzy udowodnią w sądzie, że byli dyskryminowani, będą mogli dostać wyrównanie pensji. Od kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

Luka płacowa. Firmy wkrótce będą przesyłać obowiązkowe raporty

W czwartek, 16 stycznia po raz pierwszy zebrał się zespół ds. przepisów o wyrównaniu wynagrodzeń mężczyzn i kobiet. Ustawa dotycząca luki płacowej ma dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy. 

Jak informuje Business Insider, firmy muszą się spieszyć z przygotowaniem nowych przepisów, bo pierwsze raporty będą składane za 2026 rok. Ministerstwo oczekuje, że w pierwszej kolejności raporty dotyczące luki płacowej zostaną przesłane przez przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 150 osób i będą gotowe w 2027 roku. Nowe przepisy mają zawierać wiarygodną metodologię obliczania luki płacowej, tak, aby pracodawcy nie mieli pola do manipulacji.

Przy zakupie mieszkania sprawdź to koniecznie. Inaczej możesz mieć kłopoty przez wiele lat Polacy przed emeryturą popełniają ten błąd. Przelew z ZUS przypomni o konsekwencjach

Ustawa likwidująca lukę płacową. Wiadomo, kiedy wejdą w życie nowe przepisy

 Zgodnie z unijną dyrektywą, do której muszą zostać dostosowane polskie przepisy prawa pracy, pracodawcy powinni mieć ustalone struktury wynagrodzeń zapewniającymi równe wynagrodzenie za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Przepisy mają dotyczyć tylko umów o pracę, nie będą więc obejmować osób wykonujących zadania w ramach umów cywilnoprawnych.

Jak poinformował Liwiusz Laska, dyrektor generalny ministerstwa rodziny pracy i polityki społecznej w rozmowie z portalem Business Insider, nowe przepisy mogą być gotowe już w październiku lub w listopadzie 2025 roku.

Po uchwaleniu nowej ustawy pracownicy mogą ruszyć do sądów

W ustawie mają znaleźć się też zasady, na podstawie których pracownice i pracownicy, którzy zbiorą dowody na to, że ich zarobki na danym stanowisku były niższe wyłącznie ze względu na płeć, będą mogli walczyć o swoje prawa w sądzie. 

W tej kwestii konieczne jest ustalenie, za jaki okres czasu będą mogli domagać się wyrównania wynagrodzenia. W tym przypadku prawnicy chcą chronić pracodawców przed sytuacjami, gdyby okazało się, że ktoś żąda wyrównania za kilkanaście lat wstecz. Podobne procesy zdarzały się już bowiem zagranicą i wpędzały firmy w poważne kłopoty. W przepisach ma też znaleźć się informacja o tym, jakie kary otrzymają pracodawcy za nieprzestrzeganie przepisów, np. brak przygotowywania raportów dotyczących luki płacowej.