Wielu Polaków może dostać wyższą emeryturę z ZUS. Wystarczy pokazać jeden dokument
Ponowne przeliczenie emerytury to instytucja zakładająca, że urzędnicy raz jeszcze pochylą się nad ustaloną już kwotą świadczenia w przypadku przedstawienia dowodu na to, że przyznawane nam obecnie powinno być wyższe. Dotyczy to wszystkich, ale osobom urodzonym przed 1949 r. do istotnego wzrostu świadczenia wystarczyłby… jeden dokument.
ZUS podniesie emeryturę. Wystarczy jeden dokument
“Warto przeszukać szuflady” - pisze w tym kontekście “Fakt", zwracając uwagę na to, że osoby uprawnione do otrzymywania świadczenia emerytalnego , a urodzone p rzed 1949 r. (czyli pobierające emeryturę na tzw. starych zasadach) powinny zwrócić uwagę na swój wojskowy staż. ZUS przeliczy bowiem nasze świadczenie , o ile przedstawimy nowe dowody dokumentujące nieuwzględniony dotąd staż pracy, wynagrodzenie pobierane przed przejściem na emeryturę czy… wojskową przeszłość.
Zobacz też: Prawda o L4. Jak chorowanie wpływa na emeryturę?
Książeczka wojskowa podniesie emeryturę
Wszystko wynika z definiowanego przez ZUS okresu składkowego - szerzej o metodologii, wysokości emerytury i jej determinantach pisaliśmy TUTAJ .
W związku z tym, że czynna służba wojskowa wlicza się do okresu składkowego, udokumentowana może podnieść świadczenie (do 1988 r. służba wojskowa w Polsce trwała dwa lata, stąd urodzeni przed 1949 r. niemal na pewno odsłużyli ten okres w czynnej służbie).
Kluczowym pozostaje więc udowodnienie tego okresu - książeczką wojskową, jej kserokopią, świadectwem służby albo zaświadczeniem organów, w ramach których pełniło się służbę.
Zobacz też : Miasta chciałyby eksmitować mieszkańców. “Ustawa o prawie lokatorskim jest bolączką”
Ponowne przeliczanie emerytury
Ponowne przeliczenie emerytury to narzędzie, które pozwoli podnieść świadczenie emerytalne. Książeczka wojskowa z okresu obowiązkowej dwulatki w wojsku to tylko jedna z możliwości, emeryci mogą w podobny sposób dokumentować każdy, niewliczony dotąd, okres składkowy.
Co ważne, w przypadku gdy np. ponowne przeliczenie wykaże, że w rzeczywistości powinniśmy otrzymywać jeszcze niższe świadczenie, niż dotąd, zamiast oczekiwanego wyższego, ZUS tego przeliczenia nie uwzględni i zachowamy stałe świadczenie.