Wielu Polaków powinno dopilnować tego terminu. Jeśli nie złożą dokumentu, będą płacić więcej za prąd
W tym roku limit zużycia prądu dla gospodarstw domowych wynosi 2 tys. kWh rocznie – skutkuje on zamrożeniem cen energii na poziomie ubiegłorocznym. Niektóre grupy mogą jednak skorzystać z podwyższonych limitów. W tym celu konieczne jest dostarczenie swojemu dostawcy energii specjalnego oświadczenia. Należy to zrobić do 30 czerwca – wnioski składane po tym terminie nie będą brane pod uwagę.
Rząd zapewnia: miliony osób nie odczują droższej energii
Dzięki Tarczy Solidarnościowej ok. 8 mln gospodarstw domowych w ogóle nie odczuje wzrostu cen energii elektrycznej – czytamy na serwisie Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z Tarczą w tym roku wprowadzony został limit zużycia prądu – dla gospodarstw domowych z automatu (nie trzeba składać żadnego wniosku) wynosi on 2 tys. kilowatów (kWh) rocznie . Nowe przepisy gwarantują, że cena energii przy zastosowaniu się do wspomnianego limitu pozostaje na poziomie ubiegłorocznym.
Natomiast wyższe limity zużycia dotyczą osób z niepełnosprawnościami – 2,6 tys. kWh rocznie oraz rodzin wielodzietnych (posiadaczy Karty Dużej Rodziny) i gospodarstw rolnych – w ich przypadku limit podniesiono do 3 tys. kWh. Osoby, które spełniają szczególne warunki, muszą złożyć wniosek, aby skorzystać z podwyższonych limitów.
Fot. Tauron.
Jak i do kiedy należy złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu?
Do 30 czerwca uprawnione grupy beneficjentów powinny złożyć w tej sprawie oświadczenie u swojego dostawcy prądu (składa się je pod rygorem odpowiedzialności karnej). Do oświadczenia należy dołączyć dokumenty wymagane w zależności od sytuacji wnioskodawcy. W przypadku rolników jest to kopia decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok, a w przypadku rodzin wielodzietnych – skan Karty Dużej Rodziny. Natomiast osoby z niepełnosprawnością nie muszą dołączać do wniosku orzeczenia o niepełnosprawności – czytamy na stronach internetowych Taurona i E.ON Polska S.A.
Mamy powód do dumy. Pierwszy polski samochód elektryczny z największym zasięgiem na świecie.
Co, jeśli przekroczę limit?
Załóżmy, że normalne gospodarstwo domowe w ciągu roku zużyje prąd na poziomie 2,3 tys. kWh, zatem przekroczy swój limit zużycia. W takiej sytuacji jedynie nadwyżka będzie obciążona wyższymi kosztami, które będą określone na poziomie maksymalnym. Za nadwyżkę nie będzie można zapłacić więcej niż 693 zł/MWh.
Dodatkowa zachęta do oszczędzania energii
Gospodarstwa, które w tym roku zużyją nie więcej niż 90 proc. energii z 2022 roku, w 2024 roku dostaną specjalny upust w wys. 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 roku.