Wipler w Sejmie oskarża o lobbing. Wymienił dwie firmy: "Przez Was przejmują cały handel"
To nie niekompetencja polityków PiS, tylko lobbing - a zatem gospodarcze oszustwo partii Kaczyńskiego, twierdzi z sejmowej mównicy Przemysław Wipler. Poseł Konfederacji wymienia dwie firmy, które “przejmują” w Polsce cały sektor handlowy. Pod rękę z dziurawą legislacją zakazująca, a w rzeczywistości ograniczającą, handel.
Wolna wigilia połączyła Lewicę z PiS i skłóciła PiS z Konfederacją
Polska sprzed regulowanego handlu w niedziele najpewniej szybko nie wróci. Przez Sejm właśnie przeszła ustawa te regulacje pogłębiająca - tym razem dzień 24 grudnia i dodatkowo trzech, zamiast dwóch jak dotąd, niedziel to święto poprzedzające: z tym zastrzeżeniem, że w życie wejdzie wersja nowelizacji zakładająca sprawczość dopiero od 2025 r. (jeśli ustawa w niezmieniony sposób przejdzie także przez Senat). Sama wigilia (24 grudnia) miałaby być wolna, ale trzy poprzedzające ją niedziele - handlowe, czyli dla tego sektora - pracujące.
W środę 27 listopada głosowanie projektów przebiegało w atmosferze chaosu za sprawą kolejnych poprawek do projektu Lewicy, który początkowo postulował po prostu wolną wigilię. Bez półśrodków. Sprawy skomplikowały się po autopoprawce samej Lewicy, która skłonna była procedować ze “zmiękczeniem”, zakładającym pracę w wigilię jeszcze w tym (2024 r.) do 12.00, zamiast 14.00. Później klub się z tej poprawki wycofał, co środowiska związkowców (OPZZ i Solidarność) przyjęły z ulgą - co do zasady podtrzymywały, że akceptują wyłącznie projekt wolnej wigilii, bez "oddawania" żadnego innego dnia wolnego od pracy.
Tak się ostatecznie nie stało. Przed głosowaniem mównicę przejęło troje polityków: Paweł Jabłoński (PiS), Paulina Matysiak (Razem) i Przemysław Wipler (Konfederacja). Dwoje pierwszych zgodziło się ze sobą, podtrzymując społeczny i duchowny (religijny) wymiar projektu prawa i jego funkcję: odciążenie pracowników. Ten ostatni oskarżył obóz PiS o uleganie lobbingowi.
Fiński gigant rezygnuje z biznesu w Niemczech: skorzystać mają Polacy. Ale jest problemPrzemysław Wipler oskarża PiS. Wymienia dwóch lobbystów
Wipler odpowiadał z mównicy na słowa Jabłońskiego, który zaapelował wcześniej do Konfederacji o poparcie oryginalnego projektu ustawy (autorstwa Lewicy). Choć, co do zasady, dla dobra pracowników handlu, odwołał się nie do społecznego wymiaru istoty wolnej wigilii, a jej religijnego znaczenia.
Ta poprawka przywraca ten projekt do pierwotnego brzmienia. Lewica zgłosiła dobry projekt, PiS go popiera. Ale wiemy, jak zagłosują obie strony, pytanie kieruje do klubu Konfederacji: jak zagłosujecie Wy? Razem z Tuskiem i Petru? Czy razem z nami? (Lewicą i PiS - red.)
Poseł Konfederacji odparł, że apel polityka obozu Jarosława Kaczyńskiego jest niezrozumiały, bo to jego partia wprowadziła “dziurawą ustawę o zakazie handlu w niedzielę”.
[…] Z trzydziestoma kilkoma wyjątkami, dzięki którym dwie sieci handlowe przejmują w Polsce handel dzięki temu, że stają się głównymi dystrybutorami alkoholu, papierosów w niedzielę. Dwie konkretne sieci: sieć Eurocash i sieć Żabka. Kto u Was to wylobbował i za ile?
Eurocash i Żabka
Eurocash ani Żabka (ani fundusz CVC, prowadzący aktywa Żabki) nie widnieją w oficjalnym, sejmowym wykazie lobbystów. Niemniej członek zarządu tej pierwszej Pedro Martinho w lipcu br. odnosił się do zauważalnej w Polsce dynamiki na rynku handlu: wypierania lokalnych biznesów dużymi grupami kapitałowymi. Ocenił wówczas, że “jeśli władza wykonawcza chciałaby wesprzeć małe sklepy, powinna wspierać sieci franczyzowe i stwarzać im odpowiednie warunki do konkurowania z dużymi graczami poprzez udostępnianie kredytowania i gwarancji bankowych”. Eurocash to franczyza posiadająca w swoim portfolio takie marki jak ABC, Delikatesy Centrum, Duży Ben, EuroSklep czy Groszek, InMedio i Lewiatan.