Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Właściciele domów powinni uważać. Za to grozi im nawet 10 tys. zł kary
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 04.08.2024 16:25

Właściciele domów powinni uważać. Za to grozi im nawet 10 tys. zł kary

dom, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak, materiały własne

Właściciele domów mogą narazić się na poważne konsekwencje. Jeżeli będą odprowadzać deszczówkę w niewłaściwy sposób, to grozi im gigantyczna kara finansowa albo nawet ograniczenie wolności. W jaki sposób należy postępować z deszczówką, by uniknąć kłopotów? Wyjaśniamy szczegóły.

W ten sposób nie wolno odprowadzać deszczówki

W 2018 roku wprowadzono nowe regulacje związane z Prawem wodnym. Od tamtej pory wody opadowe i roztopowe nie podlegają już pod definicję ścieku. Oznacza to, że nie wolno wprowadzać ich do kanalizacji ściekowej.

Wszyscy właściciele nieruchomości muszą pamiętać, że to właśnie oni mają obowiązek, by zadbać o prawidłowe odprowadzanie deszczówki. Wiadomo już, w jaki sposób z nią nie postępować. Co więc zrobić, by nie narazić się na kłopoty?

ZUS wydał ważny komunikat. Dotyczy prawie 9 mln emerytów i rencistów

Potężne kary dla właścicieli domów. Powinni mieć się na baczności

Wszyscy właściciele domów powinni dokładnie zapoznać się z przepisami dotyczącymi Prawa wodnego, które wprowadzono w 2018 roku. Jeśli bowiem będą odprowadzać wody opadowe i roztopowe w nieprawidłowy sposób, to czekają ich poważne kłopoty. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości, właściciele nieruchomości mogą zapłacić karę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych lub nawet otrzymać karę pozbawienia wolności.

Zobacz także: Rekordowe dane o migracji. Polacy zmienili zdanie po 4 latach. Południe zostanie, wschód wyjedzie?

Jak odprowadzać deszczówkę, by uniknąć surowych kar?

Jak wyjaśniają przepisy, właściciele nieruchomości mają do wyboru kilka sposobów. Mogą odprowadzać deszczówkę na własny teren nieutwardzony czy do dołów chłonnych lub zbiorników retencyjnych. Mogą również odprowadzać wodę do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, ale muszą wcześniej uzyskać pozwolenie i płacić za tzw. usługi wodne. Jeśli nie dopełnią odpowiednich formalności, dostaną grzywnę sięgającą nawet 500 procent tzw. opłaty zmiennej. Warto również pamiętać, że zabronione jest zmienianie naturalnego spływu deszczówki w celu skierowania jej na teren sąsiada.