Wojsko wzywa na ćwiczenia. Mało kto wie, ale wybierają po zawodach. Sprawdź, czy jesteś na liście
W przyszłym roku Wojsko Polskie planuje wezwanie na ćwiczenia blisko 200 tys. osób. Obejmą one rezerwistów, ale także osoby bez wcześniejszych doświadczeń z wojskiem. Wojsko nie chce jednak ludzi całkowicie przypadkowych - w pierwszej kolejności wezwani zostaną wykonawcy konkretnych zawodów.
Nawet 200 tys. Polaków wezwie Wojsko Polskie na ćwiczenia
Według informacji serwisu polska-zbrojna.pl wojsko przewiduje różne rodzaje ćwiczeń - od jednodniowych, po krótko- i długoterminowe. Wojsko może wezwać każdego, kto przeszedł kwalifikację wojskową, jednak wiemy, że w pierwszej kolejności pod uwagę będą brani wykonujący określone, ważne dla wojska zawody.
Ponadto kryterium będzie wiek. Najpewniej wojsko będzie wzywać na ćwiczenia osoby do 55. roku życia, ale też starszych rezerwistów - oficerów i podoficerów. W ich przypadku wiekiem granicznym są 63 lata.
Oto plan Donalda Trumpa na Ukrainę. „Niech zrobią to Polacy”Kogo będzie szkolić wojsko w 2025 r.?
Business Insider informuje, że do przyszłorocznych ćwiczeń wezwani zostaną przede wszystkim osoby wykształcone medycznie: zarówno lekarze, jak i pielęgniarze. Kolejne zawody, które bierze pod uwagę wojsko to:
- informatycy,
- weterynarze,
- tłumacze,
- elektrotechnicy,
- kierowcy.
Chodzi przede wszystkim o tych specjalistów, którzy nie przeszli jeszcze szkolenia wojskowego wcześniej. Szkolenie jest obowiązkowe, za niestawiennictwo grozi grzywna do 5 tys. zł (może zostać nałożona wiele razy), a nawet kara pozbawienia wolności do lat 3.
Od decyzji o zakwalifikowaniu na ćwiczenia można się odwołać
Wojsko Polskie argumentuje szkolenia potrzeba utrzymania kondycji i odpowiedniego poziomu wyszkolenia rezerwistów. Należy także mieć na uwadze, że otrzymanie wezwania nie oznacza jeszcze, że weźmiemy udział w ćwiczeniach - zdecyduje o tym weryfikacja kondycji zdrowotnej czy sytuacji zawodowej.
Nawet po potwierdzeniu spełnienia warunków wezwanemu na ćwiczenia przysługuje jeszcze prawo do odwołania się od decyzji do Wojskowego Centrum Rekrutacji. Odwołanie należy uzasadnić, jednak trzeba pamiętać, że jego wniesienie nie wstrzymuje wykonania decyzji o skierowaniu na ćwiczenia.