Wszedł w życie nowy obowiązek. Jeżeli zapomnisz, zapłacisz 5000 zł kary
Coraz większe koszty ogrzewania stają się poważnym problemem dla Polaków oraz wpływają na nasze decyzje związane z kupnem i sprzedażą mieszkań. Od 28 kwietnia 2023 roku, osoby chcące sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość muszą dostarczać świadectwo energetyczne.
Zmiany w przepisach
- Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku - podaje MRiT
W celu uniknięcia kary w wysokości 5 tysięcy złotych, warto rozważyć wcześniejsze uzyskanie świadectwa energetycznego, aby móc dostarczyć dokument nowym właścicielom lub najemcom w odpowiednim czasie.
Do tej pory obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dotyczył tylko właścicieli nieruchomości zbudowanych po 1 stycznia 2009 roku , zaś w przypadku domów wybudowanych po tym terminie, dokument dostarczał zwykle deweloper .
Jednak po wprowadzonych zmianach, wymóg ten będzie rozszerzony także na osoby planujące sprzedaż lub wynajem starszych budynków.
Świadectwo będzie ważne przez 10 lat od daty jego sporządzenia.
Kara za brak dokumentu jest bardzo wysoka
Na łamach muratorplus.pl czytamy, że brak spełnienia obowiązku posiadania świadectwa energetycznego grozi nam karą w wysokości 5 tysięcy złotych.
Natomiast na stronach rządowych urzędnicy przekazują, że notariusz będzie przypominał o konieczności dostarczenia świadectwa w przypadku zawierania umów sprzedaży nieruchomości.
Na kim spoczywa obowiązek posiadania świadectwa energetycznego
Od 28 kwietnia, osoby sprzedające lub wynajmujące nieruchomość będą zobowiązane do dostarczenia świadectwa energetycznego.
Nowe przepisy wymagają także dostarczenia tego dokumentu dla nieruchomości, które dotychczas były zwolnione z tego obowiązku, nawet jeśli zostały zbudowane po 2009 roku.
Dotyczy to w szczególności domów mieszkalnych o powierzchni do 70 m kwadratowych , nieruchomości klasztornych oraz obiektów zabytkowych.