Wszystkich Świętych. Jak najlepiej ubezpieczyć nagrobek?
Wysokie koszty grobów na cmentarzach skłaniają niektórych Polaków do zakupu ubezpieczenia obejmującego dany nagrobek. Nie obejmuje ono wyłącznie kradzieży, a co więcej - nie kosztuje wiele.
Zabezpieczenie nagrobka
W uroczystość Wszystkich Świętych wielu Polaków udaje się na groby swoich bliskich. Bardzo często oznacza to przejechanie sporej części kraju , aby odwiedzić konkretny cmentarz.
Pierwszy dzień listopada skłania również niektórych ludzi do przemyśleń na temat przyszłości i ewentualnego pochówku. Inni z kolei, patrząc na nagrobki, zastanawiają się nad ochronieniem ich przed zniszczeniami lub dewastacją.
Ubezpieczenie nie tylko przed kradzieżą
Z informacji portalu strefabiznesu.pl wynika, że ubezpieczenie nagrobka w swojej ofercie posiada sporo firm ubezpieczeniowych . Bardzo dogodną opcją jest możliwość objęcia grobu na cmentarzu polisą mieszkaniową - trzeba jedynie poprosić o rozszerzenie zakresu ubezpieczenia, jeżeli jest to możliwe.
Co konkretnie obejmuje takie ubezpieczenie nagrobka? Ze słów menedżerki ds. ubezpieczeń i domów TUZ Ubezpieczenia Iwony Konarzewskiej, które cytuje serwis strefabiznesu.pl wynika, że nie chodzi tylko o kradzieże czy dewastację przez osoby trzecie . Polisa obejmuje również szkody wyrządzone przez złe warunki atmosferyczne, a nawet katastrofy naturalne. Oczywiście, nie obejmuje ona elementów dekoracyjnych.
Koszty nie są wysokie
W takiej sytuacji rodzi się jedno pytanie: ile konkretnie kosztuje taka polisa ubezpieczeniowa? Wszystko zależy od sumy ubezpieczenia - jak podaje portal strefabiznesu.pl, może to być 50 zł miesięcznej dodatkowej składki (suma ubezpieczenia wynosi wtedy 5 tys. zł), jak również i 250 zł (wtedy ubezpieczenie wynosi już 25 tys. zł).
Samą sumę ubezpieczenia można oszacować na kilka sposobów. Zdaniem cytowanej przez serwis strefabiznesu.pl Iwony Konarzewskiej, najlepiej jest poprosić o wartość odtworzeniową - wtedy ubezpieczenie pokryje koszty przywrócenia zniszczonego nagrobka do stanu pierwotnego.