Wybór komornika – do którego komornika wysłać sprawę
Przepisy Kodeksu prawa cywilnego określają, który komornik właściwy prowadzi egzekucję w miejscu zamieszkania dłużnika. Wierzyciel ma jednak prawo złożenia oświadczenia o wyborze komornika, nawet gdy ten pracuje w innym miejscu. Wierzyciel ma prawo wyboru komornika, ale jest ono ograniczone. Komornicy działają przy określonym sądzie rejonowym, a ich zadaniem jest egzekwowanie wyroków i orzeczeń sądu. Zwykle są oni przydzielani z urzędu, jednak pod pewnymi warunkami pożyczkodawca może skorzystać z prawa do samodzielnego wyboru egzekutora długów, nawet jeżeli ten pochodzi z drugiego końca Polski. By się to udało, wierzyciel musi złożyć oświadczenie o wyborze komornika. Jak tego dokonać? Skąd można pobrać oświadczenie o wyborze komornika?
Rewiry komornicze i wykaz komorników
Rewiry komornicze zostały przywrócone dnia 1 stycznia 2019 r. Ustawą z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz.U. 2020 poz. 121). Wprowadziła ona szereg ograniczeń i regulacji dotyczących głównie największych kancelarii dotychczas prowadzących najwięcej spraw. Właściwym komornikiem jest ten z rewiru, w którym znajduje się siedziba dłużnika, jego miejsce zamieszkania bądź nieruchomość objęta egzekucją.
Kiedy można wybrać komornika?
W niektórych przypadkach wierzyciel decyduje się na wybór komornika. Może to zrobić na podstawie prawnej – art. 10 ustawy. Zgodnie z nim, jeżeli wniosek o wszczęcie egzekucji nie dotyczy wydania nieruchomości, wprowadzenia w jej posiadanie czy opróżnienia pomieszczeń z osób i rzeczy, możliwe jest zlecenie sprawy dowolnemu komornikowi w obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego. Wierzyciel musi wyrazić taką chęć w formie oświadczenia składanego wraz z wnioskiem. Lista kancelarii dostępna jest na stronie internetowej właściwego sądu rejonowego. Jeżeli przy danej firmie nie występuje adnotacja o treści „Na podstawie art. 8 ust. 9 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych zaistniały przesłanki odmowy przyjmowania spraw z wyboru wierzyciela”, może ona zająć się sprawą. Informacja ta zostaje udostępniona w przypadku, gdy zaistnieją wymienione w ustawie czynniki warunkujące obowiązek udzielenia odmowy. W takiej sytuacji wybór komornika musi wykluczyć daną kancelarię.
Czy komornik może odmówić przyjęcia sprawy?
Wybór komornika ogranicza art. 10 ust. 4 ustawy. W jego myśl kancelaria musi odmówić przyjęcia wniosku, jeżeli zaistniał przynajmniej jeden z trzech przypadków:
prowadzone egzekucje są zaległe od ponad 6 miesięcy, chyba że łączna liczba wszystkich spraw z poprzedniego roku nie przekroczyła 1000,
wpływ spraw w danym roku był wyższy niż 2500, a skuteczność prowadzonych przez komornika egzekucji w poprzedzającym roku nie przekroczyła 35 proc.,
w danym roku wpłynęło więcej niż 5 tys. spraw.
Komornik przez pierwsze 2 lata działalności nie może przyjąć więcej niż 2500 spraw z wyboru (art. 8 ust. 7). Zaistnienie przesłanek musi zostać niezwłocznie zgłoszone w sądzie, by na jego stronie internetowej mogła zostać umieszczona adnotacja wyłączająca wybór komornika. Istnieje ponadto możliwość odmowy wszczęcia postępowania, jeżeli od danego wierzyciela w ciągu roku wpłynęło ponad 100 wniosków (art. 8 ust. 8.).
Koszty komornicze – ile wynoszą w 2021 roku?
Opłaty egzekucyjne w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych są różne i zależą od wielu czynników. Zgodnie z Ustawą o kosztach komorniczych opłata ujednolicona obowiązująca w większości przypadków wynosi 10 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia. Są jednak od tego pewne wyjątki i opłata egzekucyjna może być niższa.
3 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia – jeżeli dłużnik ureguluje dług w ciągu miesiąca, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o wszczęciu egzekucji,
5 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia – jeżeli postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone na wniosek wierzyciela.