Wygasa ważność aplikacji mObywatel. Wyjaśniamy, jak ją przedłużyć
Część użytkowników aplikacji mObywatel otrzymało lub lada dzień otrzyma powiadomienie o utracie ważności dokumentów w aplikacji. Tym razem nie jest to oszustwo, komunikacja pochodzi od administracji, a do wygaśnięcia może dojść naprawdę. Przypominamy, w jaki sposób przedłużyć ważność.
Wygasa ważność mObywatela
Zbieżny termin końca ważności cyfrowych dokumentów w aplikacji u dużej części użytkownika wynika z daty przyjęcia nowelizacji ustawy stanowiącej regulacje dot. mObywatela. Był to 14 lipca zeszłego, przez co rok później m.in. mDowód w część aplikacji przestanie działać.
Zobacz: Bank ostrzega przed nowym rodzajem oszustwa. Wyjaśniamy jak nie stracić oszczędności
Użytkownicy powinni otrzymać w tej sprawie SMS-a rozpoczynającego się słowami: “chcesz nadal korzystać z mDowodu?”. Aplikacja powinna także wysłać odpowiednie powiadomienie. Nie jest to próba oszustwa, lecz faktyczne przypomnienie o tym, aby przedłużyć ważność, co jest procedurą prostą i przebiega szybko.
Ważny komunikat Ministerstwa Cyfryzacji. Powodem zastrzeżony PESEL i mObywatelJak przedłużyć ważność mObywatela
Zarówno w treści SMS-a, jak i powiadomienia z mObywatela nie znajdziemy informacji, jak przedłużyć ważność mDowodu. Dlatego wyjaśniamy:
- Uruchamiamy aplikację mObywatel.
- Wybieramy przycisk Więcej w prawym dolnym rogu interfejsu.
- Wybieramy pozycję Wydane certyfikaty, a potem ten, który jest ważny.
- Na dole stukamy przycisk Unieważnij certyfikat lub Odnów certyfikat.
Dalsze instrukcje wymagające potwierdzenia tożsamości z użyciem Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej wyświetlone zostaną już w samej aplikacji.
Ważność dokumentów w aplikacji
Ważność cyfrowych ekwiwalentów dokumentów dostępnych w mObywatela jest odgórnie ustalona na rok. Po upływie tego czasu konieczne będzie powtórzenie procedury. Certyfikaty wydawane są z uwzględnieniem urządzenia, na którym zainstalowany jest mObywatel, więc wymiana smartfonu na nowy będzie resetować ważność.