Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Wynagrodzenia miały rosnąć, a maleją. Spodziewaj się obniżki pensji
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 20.02.2020 01:00

Wynagrodzenia miały rosnąć, a maleją. Spodziewaj się obniżki pensji

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Wynagrodzenie miało iść w górę. GUS rozwiał wątpliwości

Pojawiły się pierwsze statystyki z tego roku. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w styczniu średnie wynagrodzenie w sektorze firm wyniosło 5252,80 zł brutto. W stosunku do stycznia ubiegłego roku przeciętna podwyżka wyniosła 7,1 proc. Jak podaje portal money.pl, skala wzrostu wynagrodzeń jest porównywalna do tych z wcześniejszych analiz GUS, ale można zauważyć małe przyspieszenie.

Co ciekawe, jeśli spojrzeć na podwyżki wynagrodzeń pod kątem szacunków ekspertów, to jest to wyższy wzrost. Średnie prognozy wskazywały na wzrost na poziomie 6,7 proc. Ale portal money.pl zwraca uwagę, że jeszcze pod koniec zeszłego roku średnie wynagrodzenie było znacznie wyższe - w grudniu 2019 roku przeciętna płaca wynosiła ponad 5600 zł brutto. 

Średnie wynagrodzenie jest niższe? Nie do końca

Ale to nie oznacza, że płaca przestała się podnosić. Te statystyki wynikają ze specyfiki czasu, w którym były notowane. Grudzień to czas premii świątecznych i innych dodatków, które mogą znacznie zawyżać dane. W styczniu wszystko wraca do normalnego poziomu.

Warto też podkreślić, że dane GUS są podawane w brutto - kwota wynagrodzenia “na rękę” jest znacznie niższa po odliczeniu składek itd. Poza tym badanie instytucji dotyczy tylko średnich i dużych przedsiębiorstw. Nie bierze się pod uwagę tych, które zatrudniają mniej niż dziesięć osób. Dane nie uwzględniają też pracowników działających na umowach zlecenie czy dzieło - podaje portal money.pl.

Dynamika zatrudnienia spada

Opublikowane w środę dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, że przedsiębiorstwach średniej i dużej wielkości pracuje obecnie 6 mln 440 tys. osób. Zatrudnienie podniosło się o 1,1 proc. w skali roku, co oznacza, że dynamika zanotowała spadek. W grudniu zeszłego roku tempo zatrudnienia wynosiło 2,6 proc.