BiznesINFO.pl
Wyprzedaż

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Miska kupiona na wyprzedaży okazała się wielkim zabytkiem. Jest warta ponad 500 tys. dolarów

7 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega wyprzedaż garażowa

  • Jaki okaz udało się znaleźć na jednej z nich

  • Ile zapłacił za zabytek, a ile może być warty

Zwykła wyprzedaż, wyjątkowy okaz

Wyprzedaż rzeczy używanych staje się z roku na rok coraz bardziej popularna. Świadczyć może o tym fakt, że na wprowadzenie sprzedaży i zakupu produktów z drugiej ręki zdecydował się niedawno popularny sklep internetowy Zalando. Od października 2020 r. z tej możliwości korzystają Polacy, Niemcy, Hiszpanie, Belgowie, Francuzi i Holendrzy. W ten sposób mogą dać drugie życie artykułom, które nie spełniły ich oczekiwań.

Fenomen produktów używanych jest także żywy za oceanem. W USA dużą popularnością cieszy się przede wszystkim wyprzedaż garażowa. Szacuje się, że każdego roku Amerykanie organizują od 6,5 do 9 mln sprzedaży garażowych, na których zbywają używane towary.

W jednej z nich, zorganizowanej w New Haven w Connecticut, uczestniczył mężczyzna, który poszukiwał niewielkiego naczynia do codziennego użytku. Portal bankier.pl podaje, że jego łupem padła mała porcelanowa miseczka.

Nabytek ma średnicę ok. 16 cm. Miska jest w kolorze białym, a jej obrzeża zdobią ornamenty namalowane niebieską farbą. Wyprzedaż garażowa, na której została wystawiona, miała miejsce w ubiegłym roku.

Mężczyzna od razu zauważył niezwykłość miseczki i zgłosił się do domu aukcyjnego Sotheby's z prośbą o wycenę. - Natychmiast zorientowaliśmy się, że patrzymy na coś naprawdę bardzo, bardzo wyjątkowego - przyznała w rozmowie Associated Press Angela McAteer, która kieruje zakładem.

Zabytek z XV wieku warty fortunę

Okazało się, że miska, którą anonimowy mężczyzna znalazł na wyprzedaży to zabytek z czasów chińskiej dynastii Ming. Po wnikliwych oględzinach rzeczoznawcy potwierdzili, że naczynie pochodzi z XV wieku.

- Wszystkie znaki rozpoznawcze i cechy charakterystyczne wskazują na to, że przedmiot został wyprodukowany we wczesnym okresie panowania dynastii Ming - zdradziła McAteer.

Zdaniem specjalistów z domu aukcyjnego miska została wykonana na zamówienie dworu cesarza Yongle, który rządził Chinami między 1402 r. a 1424 r. Zabytek może mieć zatem ok. 600 lat.

Jak dotąd udało się odnaleźć tylko sześć tego typu przedmiotów. Dwa z nich pozostają w zbiorach muzeum w Tajpej na Tajwanie. Dwa kolejne można podziwiać w Londynie, a jeden w Teheranie (Iran). Nabytek z wyprzedaży to pierwszy tak wyjątkowy okaz z tej kolekcji na terenie USA.

Według wstępnych szacunków miseczka porcelanowa może być warta nawet 500 tys. dolarów (prawie 2 mln zł). To ogromny zysk, zważając na to, że Amerykanin, który wybrał się na wyprzedaż garażową, zapłacił za nią zaledwie 35 dolarów (ok. 134 zł).

Podobne artykuły

NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >
Jacek Sasin opowiadał o wielkich planach w związku z nowymi inwestycjami w zakresie energetyki

Polska i Świat

Jacek Sasin chwali się imperialnym projektem. Czeka nas rewolucja w energetyce

Czytaj więcej >
PGE Dystrybucja wycięło drzewa z prywatnej działki, teraz umywa ręce

Polska i Świat

PGE Dystrybucja wycięła prywatny las. Trudno teraz wskazać winnego

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Tlum pieszych na chodniku w maskach ochronnych.

Polska i Świat

Czwarta fala już w Europie. Pierwsze kraje zaostrzają rygor

Czytaj więcej >