Wzrost kosztów działalności branży papierniczej. Firmy obawiają się zwolnień
Branża papiernicza w Polsce zmaga się z dużym wzrostem kosztów produkcji. Stowarzyszenie Papierników Polskich obawia się, że trudna sytuacja może przyczynić się do cięć w produkcji i zwolnień.
Branża papiernicza w Polsce
- Branża drzewna i papiernicza generuje kilka procent polskiego PKB, zatrudnia prawie 400 tys. ludzi. Dla porównania w górnictwie jest zatrudnionych mniej niż 100 tys.- mówi agencji Newseria Biznes Aneta Muskała, prezeska Stowarzyszenia Papierników Polskich. Zwraca uwagę, że branża nie otrzymuje żadnego wsparcia na szczeblu rządowym.
Według szacunków w branży papierniczej w Polsce działa ok. 3,2 tys. przedsiębiorstw - są to głównie małe firmy, zaledwie 50 z nich to przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 250 pracowników), co stanowi 1/5 wszystkich firm tego sektora w Europie .
Polska branża papiernicza do tej pory wyróżniała się ponadprzeciętnym tempem rozwoju, a pod względem łącznej liczby przedsiębiorstw, jak i zatrudnienia w branży papierniczej Polska zajmuje czołowe miejsce w Unii Europejskiej.
Jak wynika z analiz Pekao SA, rozwoju branży papierniczej nie zatrzymała nawet pandemia CIVID-19, choć nie obyło się bez strat. W 2021 roku branża odnotowała jednak wzrost eksportu i wartości produkcji sprzedanej w segmencie surowcowo-materiałowym.
Wzrost kosztów produkcji
Sporym problemem dla branży papierniczej jest wzrost surowca drzewnego na krajowym rynku, który wyniesie w tym roku między 80 a nawet 100 procent. Drewno jest podstawowym surowcem dla branży, przez co wzrost jego cen znacząco wpływa na koszty działalności branży papierniczej.
Aneta Muskała zwraca uwagę, że dotychczas ceny na polskim rynku drzewa były stosunkowo dobre i zapewniały przewagę konkurencyjną w porównaniu do podmiotów innych krajów.
Sytuację branży pogarszają także zaburzone łańcuchy dostaw, wzrost kosztów transportu, spowolnienie i ogólna niepewność gospodarcza, a także kryzys energetyczny. Z październikowego raportu Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK wynika, że w ciągu ostatniego roku przedawnione zobowiązania producentów masy włóknistej, papieru i tektury w ciągu ostatniego roku zwiększyły się o 380 proc.
Stowarzyszenie Papierników Polskich wskazuje, że wszystkie te czynniki mogą powodować przestoje w produkcji, niedobory wyrobów oraz zwolnienia w branży papierniczej.