Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Za to nie trzeba płacić u dentysty. Leczenie stomatologiczne na NFZ w 2025 r.
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 20.01.2025 09:30

Za to nie trzeba płacić u dentysty. Leczenie stomatologiczne na NFZ w 2025 r.

leczenie stomatologiczne na FNZ
Fot. AntonioGuillem – Getty Images Pro/Canva

Leczenie stomatologiczne to spory wydatek, a zdecydowana większość Polaków decyduje się na wizytę w prywatnej klinice, zamiast skorzystać z bezpłatnych świadczeń. Jednak jak się okazuje, lista refundowanych zabiegów wydłużyła się w 2025 roku. Kto i w jakim zakresie może korzystać z bezpłatnej opieki stomatologicznej?

Leczenie stomatologiczne w Polsce

Jak wynika z badań CBOS co trzeci Polak, który leczy zęby, decyduje się na usługi stomatologiczne refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pozostali wybierają prywatne kliniki, gdzie ceny, w zależności od miejsca zaczynają się od 100 zł za sam przegląd, od 500 zł w górę trzeba zapłacić za leczenie kanałowe, a usługi z zakresu ortodoncji to już wydatki rzędem kilku tysięcy złotych. 

Bezpłatna opieka dentystyczna przysługuje każdej osobie, która ma prawo do świadczeń, a aby zapisać się do stomatologa nie trzeba mieć skierowania. Warto więc sprawdzić, czy dentysta, do którego się udajemy, ma podpisaną umowę z NFZ. Stałą, bezpłatną opiekę dentystyczną dla uczniów do końca szkoły średniej zapewnia również szkoła. Jeżeli w placówce nie znajduje się gabinet, w takim wypadku musi zawrzeć umowę z najbliższą przychodnią. Wszystkie usługi objęte refundacją oraz zasady korzystania z nich określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. Dodatkowo od 3 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe regulacje, które uzupełniają tę listę. 

Polacy bezradni w kryzysie. Nie wiedzą, gdzie zwrócić się o pomoc Katastrofa w ZUS. Emerytur nie wystarczy dla wszystkich

Leczenie dentystyczne w ramach NFZ

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie ma możliwości dopłacania do standardu wyższego niż ten oferowany przez NFZ. Przykładowo, decydując się na wyrwanie zęba na fundusz, nie można we własnym zakresie dopłacić za znieczulenie czy w przypadku leczenia ubytku — za założenie białej plomby. Jeśli coś wykracza poza zakres refundowany z Narodowego Funduszu Zdrowia, trzeba zapłacić za całość usługi. 

Dzieci, młodzież oraz dorośli w ramach NFZ mają prawo do leczenia bólu zęba, w takim przypadku przyjęcie następuje w dniu zgłoszenia, natomiast jeśli nastąpi to po godzinie 19:00, pomoc świadczą placówki, które pełnią dyżur stomatologicznej pomocy doraźnej. Bezpłatne badanie lekarskie, wraz z instruktażem higieny jamy ustnej przysługuje raz do roku, natomiast na refundowane badanie kontrolne można zgłosić się 3 razy w roku kalendarzowym, a w przypadku kobiet w ciąży i w okresie połogu nie częściej niż 1 raz na kwartał. 

leczenie w ramach NFZ.jpg
Leczenie w ramach NFZ, fot. Marek BAZAK/East News

W przypadku plomby – białe przysługują w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3) – w przypadku dorosłych jest to tzw. kompozytowy materiał chemoutwardzalny; w przypadku dzieci do 18 lat to szybkoschnący światłoutwardzalny materiał kompozytowy. W dalszych zębach (od czwartego) w ramach NFZ wypełnienie będzie wykonane z materiału kapsułkowego. 

Refundowane jest również leczenie kanałowe, w zakresie 1 kanału ze zgorzelą miazgi —  u dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia oraz kobiet w ciąży i w okresie połogu jest udzielane w całym uzębieniu, natomiast u osób powyżej 18. roku życia — jest udzielane z wyłączeniem zębów przedtrzonowych i trzonowych. Zakres usługi w ramach NFZ nie obejmuje opracowania i odbudowy ubytku korony zęba. W przypadku bezpłatnego wypełnienia dwóch i trzech kanałów świadczenie to przysługuje tylko dzieciom i młodzieży do 18 roku życia oraz w ciąży i w okresie połogu (do 42. dnia po porodzie). 

W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia można bezpłatnie usunąć ząb jednokorzeniowy lub wielokorzeniowy, w tym również chirurgicznie, ale bez znieczulenia. Nieodpłatne jest również usuwania złogów nazębnych, czyli kamienia z 1/2 łuku zębowego, zabieg ten w obrębie całego uzębienia można wykonać raz do roku. Można skorzystać także z leczenia zmian na błonie śluzowej jamy ustnej, oczyszczania kieszonek zębowych oraz wykonać zdjęcie rentgenowskie wewnątrzustne. 

Lista świadczeń stomatologicznych refundowanych przez NFZ zawiera więcej pozycji, i wydłużyła się po wydanym przez Ministra Zdrowia rozporządzeniu z dnia 19 grudnia 2024 r. Weszło ono w życie 3 stycznia 2025. Co się zmieniło w ramach tej regulacji? 

Więcej usług dentystycznych refundowanych przez NFZ

Od 3 stycznia 2025 roku obowiązuje rozszerzona lista usług, z których można skorzystać nieodpłatnie u dentysty, jeśli posiada się prawo do świadczenia. W wykazie świadczeń ogólnostomatologicznych znalazła się zmiana dotycząca lakierowania zębów 1/4 łuku zębowego. 

Świadczenie dotyczy wszystkich zębów mlecznych i stałych i jest udzielane nie częściej niż 1 raz na kwartał — za każdą 1/4 łuku zębowego. Świadczenie jest udzielane dzieciom i młodzieży do ukończenia 18. roku życia — czytamy w rozporządzeniu. 

Refundowane jest również zdjęcie pantomograficzne z opisem. W tym przypadku skierowanie wystawia lekarz dentysta ze specjalizacją lub lekarz dentysta w trakcie szkolenia specjalizacyjnego. Dentysta kierujący na badanie ma obowiązek uzasadnić w treści skierowania konieczność wykonania badania. Ta regulacja ma zastosowanie w przypadku: 

  • osób dorosłych świadczenie jest udzielane na potrzeby leczenia endodontycznego oraz w przypadku wszystkich świadczeniobiorców przed rozpoczęciem udzielania świadczeń protetyki stomatologicznej. Świadczenie jest udzielane 1 raz na 5 lat w połączeniu ze świadczeniami gwarantowanymi z zakresu leczenia stomatologicznego;
     
  • dzieci i młodzieży od 5. do ukończenia 18. roku życia świadczenie jest udzielane w uzasadnionych medycznie przypadkach przy podejrzeniu nieprawidłowości rozwojowych zębów, zmian chorobowych w obrębie kości szczęk lub zapalenia przyzębia, lub w diagnostyce ognisk infekcji zębo- i niezębopochodnych. Świadczenie jest udzielane 1 raz na 3 lata w połączeniu ze świadczeniami gwarantowanymi z zakresu leczenia stomatologicznego.

Przed umówieniem wizyty u dentysty warto zapoznać się z pełną listą zmian w ramach opieki dentystycznej refundowanej przez NFZ. Aktualnie średni rzeczywisty czas oczekiwania do poradni stomatologicznej wynosi około 20 dni w przypadkach stabilnych, przypadki pilne powinny być przyjmowane od razu. Na wizytę w poradni stomatologicznej dla dzieci czeka się 16 dni w przypadkach stabilnych, pilne powinny być przyjmowane od razu.