Zaczęły się kontrole na Vinted. Wiadomo, kto dostanie wezwanie od skarbówki
Od lipca funkcjonuje unijna dyrektywa, dzięki której urzędy skarbowe mogą kontrolować sprzedaż w Internecie. Dotyczy to również takich platform jak Vinted, w związku z czym użytkownicy obawiają się skutków działań fiskusa. Wiadomo, w jakich przypadkach te obawy sa uzasadnione. Kogo na Vinted będzie sprawdzał urząd skarbowy?
Unijna dyrektywa już funkcjonuje
W lipcu 2024 roku weszła w życie unijna dyrektywa DAC7, która wprowadziła nowe wymagania wobec sprzedawców na takich platformach jak Vinted. Od tamtego momentu muszą one przekazywać informacje o transakcjach do urzędu skarbowego. W związku z tym również użytkownicy zostali zobowiązani do nowych działań.
Jeśli sprzedający dokona co najmniej 30 transakcji lub w ciągu roku zarobi powyżej 2 tys. euro (około 8,4 tys. zł), jest proszony o podanie swojego numeru PESEL. Jeśli tego nie zrobi, jego profil zostanie zablokowany i straci dostęp do wirtualnego portfela, na który trafiają środki.
Zobacz też: Fala kontroli w całej Polsce. Sanepid wyłapie niezaszczepionych, posypią się kary dla rodziców
Tyle zapłacisz za sporządzenie testamentu. W tej sytuacji notariusz słono sobie za to policzy Polacy ocenili swoje banki. Nieoczekiwany lider w rankingu, to pierwsza taka zmiana od latUrząd skarbowy zainteresuje się tymi sprzedawcami
Platforma Vinted, która powstała w celu sprzedawania przedmiotów z drugiej ręki, już po krótkim czasie zaczęła być wykorzystywana do niezarejestrowanego handlu. Użytkownicy nabywają towar w okazyjnych cenach i wzbogacają się na niej, wykorzystując lukę prawną. Mimo jej istnienia proceder i tak jest nielegalny.
Sprawa jest prosta, jeśli sprzedajemy rzeczywiście swoje rzeczy, które mieliśmy w posiadaniu dłużej, niż 6 miesięcy. Wówczas urząd skarbowy nie wymierzy nam kary. Te przedmioty, które użytkownik miał krócej, nie były jego własnością i zostały sprzedane za wyższą kwotę, niż zakupione, podlegają jednak opodatkowaniu.
Zobacz: Ubezpieczenie zdrowotne dla nieletnich. Niewiele osób wie o tych warunkach
Jak udowodnić uczciwość działań?
Jak zapowiedziało Ministerstwo Finansów, każdy przypadek analizowany przez urząd skarbowy będzie rozpatrywany indywidualnie. Użytkowniczki Vinted już zastanawiają się jednak, jak udowodnić uczciwość swoich działań.
Urząd skarbowy na podstawie różnych przesłanek może stwierdzić, że podatnik nie sprzedaje swoich prywatnych rzeczy i prowadzi handel. Tym samym, to od okoliczności konkretnego przypadku będzie zależeć zakres potrzebnych wyjaśnień i charakter przedkładanych dowodów niezbędnych do wyjaśnienia sprawy - przekazał resort serwisowi Interia.
Przeprowadzając kontrolę, urząd skarbowy będzie się kontaktował z podatnikiem i wyjaśniał wszelkie kwestie, które budzą wątpliwość.