Zacznie się już w czerwcu. Darmowe posiłki dla seniorów po 60. roku życia

Naukowcy nie mają wątpliwości: odpowiednia dieta zapewnia zdrowie, poprawia komfort życia, a nawet przedłuża je o kilka lat. Nie wszyscy są jednak w stanie zapewnić sobie dobrej jakości posiłki. Z myślą o zdrowym i pełnowartościowym odżywianiu seniorów powyżej 60. roku życia ruszy wkrótce kolejna edycja programu “Poczta Obiadowa”.
Seniorów często nie stać na pełnowartościowy posiłek.
Według najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych średnia emerytura w Polsce wynosi obecnie 3735,34 zł. Przy wysokich podstawowych kosztach życia i lekach seniorom trudno jest zadbać o odpowiednią zdrową dietę, która zawierałaby wystarczającą ilość niezbędnych składników odżywczych. Przy niskich przychodach ważniejsze niż zdrowa dieta są tanie i proste w przygotowaniu posiłki. Sytuację komplikują też często problemy zdrowotne, przez które najprostsze czynności, takie jak przygotowanie śniadania, obiadu i kolacji, stają się często dużym wyzwaniem.
Właśnie z myślą o takich osobach powstał program “Poczta Obiadowa”, w ramach którego seniorzy otrzymają pełnowartościowe i zbilansowane dania obiadowe. Wkrótce rusza jego kolejna edycja. Kto będzie mógł skorzystać z pomocy?


Seniorzy otrzymają dostawę prosto z rąk kuriera
Organizatorem programu „Poczta Obiadowa 2025” jest fundacja Biedronki. Program jest skierowany do seniorów w wieku 60 plus, którzy nie są w stanie samodzielnie przygotować posiłków, a tym samym znajdują się w grupie osób zagrożonych niedożywieniem.
Beneficjenci tego programu przez rok będą mogli skorzystać z do trzech posiłków dziennie. W trakcie programu potrzebującej osoby starszej, będzie przyjeżdżał kurier z obiadami. Każdy zestaw obiadowy składać się będzie z zupy oraz drugiego dania. Seniorzy do wyboru będą mieli dwie wersje menu: standardowe i lekkostrawne.
Kolejna edycja potrwa od 2 czerwca 2025 roku do 29 maja 2026 roku. Fundacja rozpoczyna nabór organizacji pozarządowych, które mogą zgłaszać chęć udziału w programie. Planowany jest udział maksymalnie 10 takich organizacji.
Wiadomo, jakie kryteria muszą spełnić organizacje wspierające seniorów
Jak informuje na swojej stronie internetowej Fundacja Biedronki, organizacje partnerskie, które zostaną zakwalifikowane do udziału w programie będę zobowiązane do nawiązania współpracy z podmiotem, który będzie przygotowywał oraz dostarczał odpowiednio zbilansowane posiłki do seniorów. Ich zadaniem będzie również wytypowanie osób powyżej 60. roku życia spełniających kryteria do udziału w projekcie, a także zaangażowanie wolontariuszy do wsparcia seniorów.
Zobacz też: Emeryci będą wracać do pracy. “Młody dynamiczny zespół odchodzi do przeszłości”
Każda organizacja będzie mogła zgłosić od 40 do 200 seniorów, a na jednego uczestnika przewidziano średnio trzy posiłki tygodniowo. W nadchodzącej edycji programu “Poczta obiadowa” liczba objętych wsparciem seniorów wzrośnie z około 800 do 1300 osób.





































