Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zadbaj o to przed próbą sprzedaży mieszkania. Inaczej kupujący uciekną
Julia Bogucka
Julia Bogucka 26.01.2025 22:32

Zadbaj o to przed próbą sprzedaży mieszkania. Inaczej kupujący uciekną

Sprzedaż mieszkania
Fot. 89Stocker/CanvaPro

Szykując się do sprzedaży mieszkania, warto zwrócić uwagę na jeden istotny aspekt. Jeśli tego nie zrobimy, cały proces może się znacznie wydłużyć. Kupujący wstrzymają się z decyzją, chcąc uniknąć kłopotu. To nie jest długa procedura.

Meldunek jako relikt przeszłości?

Wciąż jesteśmy do tego zobligowani, choć według niektórych w obecnych warunkach nie ma już niemal żadnego uzasadnienia. Obowiązek meldunku wszedł w życie w okresie PRL i służył do celów ewidencyjnych. Na dopełnienie formalności mamy 30 dni od pojawienia się w nowym miejscu, a wybieramy spośród meldunku na pobyt stały lub na pobyt czasowy.

W ostatnich dekadach stał się właściwie martwym przepisem i niewiele osób pamięta o jego funkcjonowaniu. Coraz częściej większą uwagę przykłada się do miejsca zamieszkania, które niekiedy są zmieniane nawet kilka razy w roku. 

Stało się: Donald Tusk pisze do Elona Muska. Poszło o Wielkie Niemcy Dom to twierdza — nie tylko w USA. Polskie prawo ma zaskakujący zapis. Możesz go wykorzystać

Warto to zrobić, próbując sprzedać mieszkanie

Przychodzi jednak moment, w którym nagle przypominamy sobie o tym obowiązku. Dzieje się to w chwili, w której chcemy sprzedać nieruchomość. Stan faktyczny dotyczący meldunku musimy ujawnić u notariusza, stąd może się okazać, że pod danym adresem jest już ktoś zapisany. Nawet osoby, które już tu nie przebywają.

Szablony Lelum 1280x720 (13).jpg
Fot. Aleksandr Potashev/Getty Images/CanvaPro

Nie istnieje prawo, które zabrania sprzedaży nieruchomości, w której ktoś jest zameldowany. Warto jednak pamiętać, że potencjalni kupujący mogą wstrzymać się z tego powodu z decyzją. Jest to uważane za niepotrzebne komplikacje, nawet mimo faktu, że osoba zameldowana nie ma żadnych praw do budynku.

Zobacz: Polski dyskont pokazał pazury. Chce przejąć firmę z Niemiec

Tak wymeldujesz lokatora

Warto więc zadbać o to, aby przed próbą sprzedaży mieszkania wymeldować osoby, które znajdują się na liście. Teoretycznie powinny one zrobić to samodzielnie, opuszczając budynek, jednak nie zawsze o tym pamiętają. Wtedy można to zrobić samodzielnie, co reguluje ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.

Wówczas zgodnie z treścią art. 35 właściciel lub podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu, może złożyć wniosek o wymeldowanie danej osoby. Gmina ma wtedy obowiązek sprawdzić, czy osoba opuściła miejsce pobytu, a także czy dokonała tego dobrowolnie.