Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl Handel Zakupy na Wielkanoc 2025 z ograniczeniami w handlu. PIP nakłada nawet 100 tys. złotych kary
Fot. Kaspars Grinvalds/CanvaPro

Zakupy na Wielkanoc 2025 z ograniczeniami w handlu. PIP nakłada nawet 100 tys. złotych kary

16 kwietnia 2025
Autor tekstu: Julia Bogucka

Zbliżająca się Wielkanoc oznacza jak zwykle wiele ograniczeń w handlu. W dni wolne od pracy nie wejdziemy do sklepów, stąd Polacy już od pewnego czasu planują zakupy i gromadzą zapasy produktów. Nie każdy jednak wie, że w związku z przepisami Państwowa Inspekcja Pracy ma prawo nałożyć karę w wysokości nawet 100 tys. złotych. Na to nie można sobie pozwolić.

Dni wolne od pracy w ciągu roku

W Polsce dni wolne od pracy są ściśle określone przepisami prawa . Podstawę prawną stanowi ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1920), która wskazuje, w które święta praca nie powinna być wykonywana , z wyjątkiem niektórych branż takich jak ochrona zdrowia, transport czy służby mundurowe.

Dni wolne od pracy mają charakter religijny, historyczny i kulturowy, a ich celem jest umożliwienie obywatelom odpoczynku, uczestnictwa w obchodach świąt państwowych i kościelnych oraz spędzenia czasu z rodziną. To również ważny element polityki społecznej — służy regeneracji sił, równowadze między pracą a życiem prywatnym i wspiera więzi społeczne.

marsz niepodległości.jpg
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Wśród dni wolnych od pracy wyróżnia się:

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli
  • Niedziela Wielkanocna (święto ruchome)
  • Poniedziałek Wielkanocny (święto ruchome)
  • 1 maja – Święto Pracy
  • 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
  • Zielone Świątki (niedziela, święto ruchome)
  • Boże Ciało (czwartek, święto ruchome)
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia

Od bieżącego roku do tego grona dołącza również 24 grudnia, czyli Wigilia Bożego Narodzenia . Warto jednak wspomnieć, że istnieją również oddzielne zasady dotyczące handlu. Są one zwykle powiązane ze świętami, choć nie zawsze. Część nich dotyczy również Wielkanocy.

Podrożeje nie tylko masło. Na Wielkanoc będzie drożej, duży skok cen przed świętami
Zamówił 69 zestawów z burgerem drwala. Mieszkaniec Warszawy otrzymał rekordowy paragon z McDonald's

Tu zrobisz zakupy w Wielkanoc

Jedną z najczęściej komentowanych zasad dotyczących dokonywania zakupów są oczywiście niedziele, w które zgodnie z ustawą z 2018 r. w Polsce obowiązuje zakaz handlu . Wyjątkiem są tzw. niedziele handlowe, których jest kilka w roku, najczęściej w okolicach największych świąt, takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc .

zakupy koszyk.jpg
Fot. hxdyl/Getty Images/CanvaPro

Celem tego rozwiązania było przede wszystkim umożliwienie pracownikom handlu spędzenia czasu z rodziną oraz przywrócenie tradycyjnego charakteru niedzieli jako dnia odpoczynku. Ustawa od początku wzbudzała emocje – miała zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników . W te dni większość sklepów jest zamknięta, otwarte mogą być za to:

  • stacja paliw,
  • apteka,
  • kwiaciarnia,
  • piekarnia, cukiernia,
  • sklepy na dworcach, w hotelach i strefach wolnocłowych,
  • małe sklepy, w których za ladą stoi właściciel.

To w tych miejscach można zrobić zakupy nie tylko w niedziele bez handlu, ale również w inne dni wolne od pracy, w które również zakaz sprzedaży obowiązuje . Obowiązujące od 2018 roku prawo ma różne oceny społeczne. Według badań opinii publicznej część Polaków ceni sobie spokojniejsze tempo życia i mniejsze zatłoczenie w galeriach handlowych, inni zaś narzekają na brak elastyczności zakupowej , szczególnie osoby pracujące w systemie zmianowym lub w tygodniu bardzo zajęte.

Okazuje się jednak, że poza dniami wolnymi od pracy oraz niedzielami, również inne dni są objęte różnymi ograniczeniami związanymi z handlem . Państwowa Inspekcja Pracy wydała oficjalny komunikat, w którym ostrzega przed srogimi karami za złamanie zasad.

Zobacz: Lidl ogłosił wielką loterię. Zwycięzcy zrobią darmowe zakupy przez rok

Państwowa Inspekcja Pracy ostrzega przed karami

Wielka Sobota, przypadająca tuż przed Wielkanocą, podlega w Polsce szczególnym regulacjom prawnym dotyczącym handlu . Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, w tym dniu – po godzinie 14:00 – obowiązuje zakaz prowadzenia działalności handlowej w zdecydowanej większości placówek .

Zakaz obejmuje:

  • sprzedaż towarów (czyli sam handel),
  • zatrudnianie pracowników do jakiejkolwiek pracy związanej z handlem po godzinie 14:00.

Oznacza to, że wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę lub cywilnoprawną muszą zakończyć swoje obowiązki najpóźniej o godzinie 14:00 . Nie wolno im zostać dłużej – nawet w celu uporządkowania sklepu. To prawo obowiązuje niezależnie od wielkości sklepu czy rodzaju działalności.

Po tej godzinie sprzedaż mogą prowadzić jedynie właściciele sklepów oraz ich najbliższa rodzina, np. małżonkowie, dzieci lub rodzeństwo . To wyjątek zapisany w ustawie – dopuszczający handel prowadzony samodzielnie przez osoby fizyczne niebędące pracodawcami w stosunku do innych osób. Co istotne, pracownicy, którzy pracują w Wielką Sobotę do godz. 14:00, zachowują pełne prawo do wynagrodzenia za ten dzień . Pracodawca nie może żądać, by zostali dłużej — nawet jeśli np. sklep jest oblegany, a towar wymaga uzupełnienia. Przepisy są w tym zakresie jednoznaczne.

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że złamanie tego zakazu może być bardzo kosztowne. Za zatrudnienie pracownika do pracy w handlu w czasie obowiązywania zakazu grozi grzywna od 1 000 do nawet 100 000 zł .

Klienci mieli z tym problem od lat. Znaleźli rozwiązanie, kasy czeka rewolucja
Wielkanocne przysmaki taniej w Biedronce. Można brać, ile się chce. Świetna promocja też w Lidlu
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Redaktorka Biznes Info. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat