BiznesINFO.pl Polska i Świat Zakupy z Azji będą objęte dodatkowym podatkiem
Pexels/Andrea Piacquadio

Zakupy z Azji będą objęte dodatkowym podatkiem

30 maja 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

VAT może sprawić, że zakupy na tanich, zagranicznych platformach sprzedażowych przestaną się opłacać. Wszystko za sprawą wdrożenia unijnych przepisów, które rozszerzają krąg podatników. Zmiany wchodzą w życie już 1 lipca.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do jakich przesyłek będzie doliczany VAT

  • Jak będzie to wyglądało w praktyce

  • Dlaczego Unia Europejska zdecydowała się wdrożyć ograniczenia

VAT za zakupy na AliExpress

VAT nie jest pobierany od przesyłek z krajów pozostających poza granicami Unii Europejskiej. W rezultacie bardzo dużo obywateli decyduje się na tanie zakupy na platformach sprzedażowych m.in. na chińskim AliExpress. W dobie pandemii możliwość nabycia towarów przez internet dodatkowo zyskała na znaczeniu.

Czy czeka nas koniec tanich zakupów? Niewykluczone, ponieważ wielkimi krokami zbliża się rozszerzenie płatników VAT o nowe podmioty. Inicjatorem zmian w prawie jest Unia Europejska, która przygotowała tzw. pakiet e-commerce. Modyfikacje obejmują wszystkie państwa członkowskie i zaczną obowiązywać od 1 lipca 2021 r.

Co się zmieni? Dziennik Gazeta Prawna wskazuje, że do przesyłek o wartości do 150 euro (ok. 670 zł) trzeba będzie doliczyć nie tylko VAT, lecz także cło.

Przepisy wdrażające unijny pakiet e-commerce są już procedowane w polskim parlamencie, a więc zapłaty VAT nie będzie można uniknąć. Kto będzie musiał zmierzyć się z nowymi obowiązkami?

Portal money.pl podaje, że w pierwszej kolejności VAT pobierze platforma sprzedażowa np. AliExpress i inne spółki o miejscu działania poza UE, które od początku lipca będą figurowała w spisie podatników VAT. Jednak Agnieszka Łukawczyk, dyrektor w DHL Express, zwraca uwagę, że w praktyce może to wyglądać nieco inaczej. Niewykluczone, że nowe obowiązki podatkowe spadną na barki poczty i firm kurierskich.

Wielka Brytania już ściąga VAT

System pobierania VAT już funkcjonuje w Wielkiej Brytanii i doprowadził do nieoczekiwanych rezultatów. Niektóre firmy wycofały bowiem możliwość zakupu towarów dla brytyjskich konsumentów.

Dlaczego Unia Europejska również chce pójść tym tropem? Zmiany mają na celu uszczelnienie całego systemu podatkowego. Towary sprzedawane w UE, objęte VAT, nie mogą się równać cenowo z artykułami z krajów trzecich. Nowe przepisy mają umocnić konkurencyjność podmiotów z krajów członkowskich.

Choć zmiany są ewidentnie niekorzystne dla konsumentów to część ekspertów z branży przekonuje, że są konieczne. - Cała europejska branża apelowała, żeby uszczelnić system e-commerce, szczególnie jeśli chodzi o przesyłki z krajów trzecich - przyznał w programie „Money. To się liczy” Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Dzięki rozszerzeniu VAT firmy europejskie i pozaeuropejskie będą działały na identycznych zasadach i zmniejszą straty, które rejestrują państwa członkowskie. Doradca podatkowy Tomasz Michalik tłumaczył, że na braku VAT od produktów z poza UE kraje tracą rocznie miliardy euro.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat