Zasiłek chorobowy z ZUS. Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie zawsze wystarczy samo zwolnienie lekarskie, aby otrzymać pieniądze za “chorobowe”. Grupa osób musi sama dopilnować formalności w tym zakresie i dopełnić je w odpowiednim terminie. Jego przekroczenie może bowiem skutkować utratą pieniędzy.
Kto musi złożyć wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego?
Takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości: zwolnienie lekarskie dostarczone, chory czeka na pieniądze, a te nie przychodzą. Nieraz pojawiają się telefony z pretensjami do urzędników, tymczasem ci czekają, aż trafi do nich odpowiedni wniosek. Kto musi pamiętać o tym obowiązku?
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, osoby z nimi współpracujące oraz osoby duchowne wniosek o chorobowe składają bezpośrednio do ZUS-u na druku Z-3b lub ZAS-53. Natomiast osoby, które są uprawnione do zasiłku po ustaniu zatrudnienia, składają wniosek na druku ZAS-53 – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.
Rzeczniczka dodaje, że przy pierwszym e-ZLA obejmującym okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, do wniosku koniecznie jest dołączenie oświadczenie na
druku Z-10.
Liczy się czas
ZUS apeluje, by nie zostawiać składania wniosku na ostatnią chwilę – można go dostarczyć osobiście, wysłać pocztą lub przesłać elektronicznie za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po pół roku, licząc od ostatniego dnia okresu, za który przysługuje zasiłek. Mówiąc najprościej – spóźnienie się ze złożeniem wniosku grozi utratą pieniędzy.
Kiedy wniosek składa za nas firma?
Powyższymi formalnościami nie muszą przejmować się pracownicy i zleceniobiorcy, którym to ZUS, a nie zakład pracy (czyli płatnik składek) wypłaca zasiłek. Chodzi o osoby pracujące w firmach zatrudniających ponad 20 pracowników. Wówczas wniosek o chorobowe do ZUS-u składa pracodawca bądź zleceniodawca.
Aby ZUS mógł wypłacić zasiłek chorobowy pracodawca, zleceniodawca, który nie jest płatnikiem zasiłków, powinien niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania zaświadczenia lekarskiego przekazać do ZUS-u odpowiednie dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku – przypomina Beata Kopczyńska.
Dla pracownika jest to druk Z-3, a dla zleceniobiorcy – druk Z-3a. Jeśli natomiast dochodzi do kolejnego e-ZLA za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, to zaświadczenie płatnika składek na formularzu Z-3/Z-3a pracodawca lub zleceniodawca wypełnia w ograniczonym zakresie (w tym celu może też skorzystać z zaświadczenia ZAS-12).