Zaskakująca wiadomość. 14. emerytura trafi także do dzieci
14. emerytura dla dzieci? W pierwszym momencie brzmi absurdalnie. Jak się jednak okazuje, kwestia “czternastki” trafiającej do najmłodszych od momentu jej wprowadzenia jest realna, a grupa docelowa olbrzymia. O co dokładnie chodzi i komu należy się dodatkowe świadczenie?
14. emerytury nie tylko dla seniorów
W czasach szalejącej inflacji dodatkowe pieniądze trafiające na konta Polaków to doskonała okazja do podreperowania domowego budżetu. - 14. emeryturę dostaną te osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS - poinformował 24 sierpnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Nie każdy o tym wie, ale sporą część uprawnionych osób stanowią dzieci. Przyjęta w naszym kraju nomenklatura sprawia, że słysząc “14. emerytura” myślimy przede wszystkim o emerytach, często zapominając o rencistach. I to właśnie w tej drugiej grupie znajduje się spora grupa najmłodszych, którzy już we wrześniu będą mogli liczyć na rządowe wsparcie.
"Czternastka" dla dzieci
Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych , w Polsce żyje w sumie ponad 9,3 mln emerytów i rencistów. Zdecydowanie więcej jest tych pierwszych - 7,2 mln. Pozostałe 2 miliony stanowią renciści. 850 tysięcy osób z tej grupy stanowią renciści otrzymujący świadczenie z tytułu niezdolności do pracy. Pozostałe 1,1 miliona uprawnionych to świadczeniobiorcy z tytułu renty rodzinnej. Duża część tej grupy to dzieci.
Jak wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie, do renty rodzinnej mają prawo członkowie rodziny osoby, która w chwili śmierci miała m.in.: ustalone prawo do emerytury, albo spełniała warunki do jej uzyskania, miała ustalone prawo do emerytury pomostowej, bądź miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, albo spełniała warunki do jej uzyskania.
Które dzieci dostaną "czternastkę"?
Kto ma prawo do renty rodzinnej, a tym samym do tzw “czternastki”? Przede wszystkim dzieci własne osoby zmarłej, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione (do ukończenia 16 lat, jeśli się uczą do ukończenia 25 lat). Jak wskazuje ZUS wiek nie ma znaczenia w sytuacji jeżeli dane dzieci stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.
W przypadku większej ilości uprawnionych wypłacana jest jednak tylko jedna “czternastka”. - Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, którą - w razie konieczności - dzielimy po równo między uprawnionych - przypomina ZUS.
Źródło: ZUS