Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Zastrzeżony numer PESEL: Ministerstwo publikuje ważny komunikat. Dotyczy wszystkich
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.10.2024 10:00

Zastrzeżony numer PESEL: Ministerstwo publikuje ważny komunikat. Dotyczy wszystkich

mobywatel
Fot. materiały własne

Zastrzeganie numeru PESEL obowiązuje od 1 czerwca i spotkało się z dużym zainteresowaniem. Nie powinno to dziwić, bo dzięki jednej operacji można uniknąć wielu problemów wynikających z nieautoryzowanego wykorzystania danych przez osoby trzecie. Nie każdy wie jednak, że funkcja ta ma pewne ograniczenia.

Zastrzeżenie numeru PESEL w mObywatelu - ważny środek ochrony danych

Od 1 czerwca banki, firmy udzielające pożyczek, notariusze czy firmy komunikacyjne mają obowiązek weryfikowania zastrzeżenia numeru PESEL w specjalnej bazie w momencie zawiązywania umowy. Dzięki temu nikt, kto wszedł w posiadanie czyjegoś numeru PESEL, nie będzie mógł zaciągnąć zobowiązań finansowych bez wiedzy właściciela danych. Dzięki temu znacząco ograniczona ma zostać liczba sytuacji, w której umowy zawierane są z naruszeniem prawa.

Więcej o sprawie: Jak zastrzec numer PESEL? Wszystko, co musisz wiedzieć

Zastrzeżenie PESEL-u jest tym bardziej kuszące, że procedura przebiega bardzo łatwo i szybko - wystarczy skorzystać z aplikacji mObywatel lub serwisu mobywatel.gov.pl, by dane zostały zablokowane ze skutkiem natychmiastowym. Gdy zaś właściciel numeru PESEL sam chce wykorzystać swój PESEL, to równie sprawnie może go odblokować. Nie zawsze jednak zlecenia będą działać ze skutkiem natychmiastowym.

Klienci Banku Pekao na celowniku oszustów. Wystarczy jeden ruch, by stracić oszczędności

Ograniczenia w odblokowaniu numeru PESEL - o tym trzeba pamiętać

Ministerstwo cyfryzacji przypomina, że możliwość odblokowania numeru PESEL po wcześniejszym zastrzeżeniu - w przeciwieństwie do samego zastrzeżenia - nie może mieć natychmiastowego skutku. Zaczekać trzeba co najmniej 30 minut, przy czym resort zastrzega, że w niektórych przypadkach operację ponownego zablokowania po zastrzeżeniu można przeprowadzić nawet 12 godzin później.

Jest to jednak rzadkość i zazwyczaj wystarczy 30-minutowy okres oczekiwania. Po jego upływie nic nie stoi najczęściej na przeszkodzie, by ponownie skorzystać z ochrony. Ministerstwo cyfryzacji uzasadnia opóźnienie koniecznością zapewnienia sprawnego działania systemu i zapobiegania nadużyciom - utrudnienia miałaby spowodować konieczność bezustannej aktualizacji danych przez instytucje. Trzeba pamiętać, że ponowne zastrzeżenie numeru PESEL po odblokowaniu możliwe jest najwcześniej 30 minut później.

Zastrzeżenie numeru PESEL nie przeszkadza w codziennym życiu

Warto przypomnieć, że choć zastrzeżenie danych w mObywatelu ogranicza część możliwości i wykorzystania, to nadal można bezproblemowo dokonać wielu codziennych czynności wymagających potwierdzenia tożsamości. Nawet z zastrzeżonym numerem PESEL nic nie stoi na przeszkodzie, by wykupić receptę, odbyć wizytę u lekarza, nie obowiązują też żadne ograniczenia w transporcie, także zakupie biletów lotniczych. Bez problemu załatwimy także większość spraw w urzędach.

Zastrzeżenie numeru PESEL jest zatem ważnym mechanizmem ochrony danych, który nie przekłada się na odczuwalne ograniczenia w ich wykorzystaniu. To zapewniło usłudze dużą popularność. W sierpniu ministerstwo cyfryzacji poinformowało, że PESEL zastrzegło już 4,5 mln Polaków.

Powiązane
haker
Quiz sprawdzi, czy jesteś bezpieczny w internecie. Jeśli nie zdobędziesz 7/10 pkt., możesz mieć kłopoty