BiznesINFO.pl Polska i Świat Zatrudniali na potęgę, teraz zwalniają. Pracownicy drżą o wypłaty. Takich danych nie było od pandemii
Fot. shutterstock/ANDRANIK HAKOBYAN

Zatrudniali na potęgę, teraz zwalniają. Pracownicy drżą o wypłaty. Takich danych nie było od pandemii

7 lutego 2025
Autor tekstu: Sebastian Mikiel

Czy 2025 rok będzie jeszcze trudniejszy dla polskich pracowników? Statystyki za ubiegły rok nie napawają optymizmem – tak wielu zwolnień grupowych nie było od czasów pandemii. Jakie są tego przyczyny i czy sytuacja na rynku pracy ulegnie poprawie?

Firmy tną etaty, a problem się pogłębia

W ostatnich miesiącach coraz więcej firm decyduje się na redukcję zatrudnienia. Niepokojący trend dotknął niemal wszystkie branże, od sektora przemysłowego po usługi.

Największe redukcje zatrudnienia odnotowano w dużych firmach produkcyjnych, sektorze bankowym oraz przemyśle motoryzacyjnym. Problem jednak narasta – już w styczniu 2025 roku liczba zgłoszonych zwolnień grupowych w Warszawie była niemal 30 razy większa niż rok wcześniej. Czy to początek jeszcze trudniejszego okresu dla polskich pracowników?

zwolnienia 1.jpg
Fot. advogadoaguilar/Pixabay
Sanatorium z KRUS dla rolnika. 21-dniowy turnus zupełnie za darmo. Są kryteria do spełnienia
Polacy uwielbiają się nimi zajadać. Są owocami najbardziej trującej rośliny na świecie

Dlaczego firmy zwalniają pracowników?

W 2024 roku zwolnienia grupowe objęły ponad 37 tysięcy osób , co stanowi wzrost o 20% w porównaniu do roku poprzedniego. Ostatecznie pracę straciło 27 tysięcy osób, czyli niemal 60% więcej niż w 2023 roku – wynika z raportu "Rzeczpospolitej".

Eksperci wskazują na kilka kluczowych czynników stojących za falą zwolnień . Przede wszystkim rosnące koszty prowadzenia działalności. Podwyżka pensji minimalnej do 4666 zł brutto sprawiła, że wiele firm zaczęło ograniczać etaty. Kolejnym powodem jest presja inflacyjna oraz wzrost cen energii, co w szczególności dotknęło dużych pracodawców.

Spektakularnych zwolnień grupowych powinno być w tym roku mniej niż w 2024, ale z kolei zwiększyła się liczba firm, które ograniczają zatrudnienie małymi krokami, by uniknąć medialnego szumu – mówi Jacek Puszakowski, dyrektor w firmie LHH, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Dodatkowym zagrożeniem dla polskiego rynku pracy są decyzje o przenoszeniu produkcji do innych krajów . Szczególnie dotyczy to producentów komponentów dla motoryzacji, sektora lotniczego, branży meblarskiej oraz bankowości. To może oznaczać kolejne tysiące likwidowanych miejsc pracy.

Bezrobocie w Polsce: jest źle, ale mogłoby być gorzej

Pomimo tak dużej skali zwolnień, stopa bezrobocia w Polsce wciąż pozostaje stosunkowo niska. Według wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w styczniu 2025 roku wyniosła 5,4% , co jest takim samym wynikiem jak przed rokiem. Niepokojące jest jednak to, że liczba bezrobotnych w urzędach pracy wzrosła o 52,6 tys. osób w porównaniu do grudnia.

Polska nadal może pochwalić się jedną z najniższych stóp bezrobocia w Unii Europejskiej. Jednak eksperci ostrzegają, że w nadchodzących miesiącach sytuacja może się pogorszyć. Kluczowe będą inwestycje zagraniczne, które mogłyby zrekompensować utracone miejsca pracy. Czy tak się stanie? Czas pokaże.

zwolnienia 2.jpg
Fot. advogadoaguilar/Pixabay

Analitycy podkreślają, że kluczowe dla przyszłości polskiego rynku pracy będzie wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które zatrudniają najwięcej osób. Ponadto, innowacje i automatyzacja mogą otworzyć nowe możliwości zawodowe dla pracowników. Eksperci sugerują, że zmiany w polityce podatkowej oraz ułatwienia dla inwestorów mogłyby pomóc w zahamowaniu fali zwolnień.

Czy nadchodzące miesiące przyniosą poprawę? Na razie pracownicy muszą przygotować się na trudne czasy.

Waloryzacja emerytur 2025. Takie podwyżki dostaną seniorzy od 1 marca, dla wielu to może być szok
Jawność wynagrodzeń coraz bliżej. Ma to być narzędzie do walki z dyskryminacją
Obserwuj nas w
autor
Sebastian Mikiel
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat