Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Złe informacje dla narciarzy, ośrodki muszą interweniować. Te inwestycje ratują stoki
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 09.02.2025 21:10

Złe informacje dla narciarzy, ośrodki muszą interweniować. Te inwestycje ratują stoki

ośrodek narciarski, ferie
Fot. Shutterstock/Wirestock Creators

Zmiany klimatu uderzają w branżę narciarską jak nigdy dotąd. Wiele popularnych kurortów zmaga się z brakiem śniegu, co zmusza je do sięgania po nowoczesne technologie. Czy fabryki śniegu są przyszłością zimowych sportów? Ośrodki narciarskie nie mają wątpliwości.

Trudny sezon zimowy. Ośrodki narciarskie walczą o przetrwanie

Zima w tym roku nie rozpieszcza miłośników sportów zimowych. W wielu popularnych miejscowościach narciarskich śniegu jest jak na lekarstwo. Przykładowo w Szrenica-Ski Arena działa obecnie tylko 1,5 km tras z ponad 10 km dostępnych normalnie. Powody? Brak opadów, wysokie temperatury i silny wiatr zwiewający śnieg ze stoków.

Sytuacja nie jest odosobniona. Jak podaje skiinfo.pl, wiele ośrodków otworzyło jedynie 50-70% tras, a niektóre zostały zamknięte całkowicie. Przy pokrywie śnieżnej sięgającej od 10 do 50 cm wystarczy kilka dni ocieplenia, by warunki na stokach drastycznie się pogorszyły.

stok 1.jpg
Fot. Pixabay/Pexels
 
Od lutego KOWR przyjmuje wnioski od rolników. Można otrzymać rekompensatę za straty Właściciele domów powinni na to uważać. Za złamanie przepisów potężna grzywna albo więzienie

Rozwiązanie? Fabryki śniegu wkraczają do gry

W obliczu tak nieprzewidywalnej zimy ośrodki narciarskie sięgają po innowacyjne technologie. Przykładem jest Centralny Ośrodek Sportu (COS) w Dusznikach-Zdroju, który zainwestował w fabrykę śniegu. Urządzenie to może produkować biały puch nawet przy temperaturze +20 stopni Celsjusza, zapewniając optymalne warunki do uprawiania sportów zimowych.

Fabryka śniegu pozwala nam przygotować trasy nawet w skrajnie trudnych warunkach pogodowych. Bez niej organizacja zawodów i sezonu narciarskiego byłaby niemożliwa – wyjaśnia Paweł Sibik, kierownik ds. obiektów sportowych w COS, w rozmowie z WP Finanse.

Podobne rozwiązania wdrożyły już ośrodki w Zieleńcu, Karpaczu i Świeradowie-Zdroju.

Przyszłość narciarstwa? Sztuczny śnieg może stać się standardem

Eksperci nie mają wątpliwości, że sytuacja będzie się tylko pogarszać. Badania pokazują, że temperatury w górskich kurortach rosną szybciej niż globalna średnia. W przyszłości oznacza to jeszcze krótsze i cieplejsze zimy.

Z tego powodu coraz więcej ośrodków planuje inwestycje w magazyny śniegu, czyli systemy pozwalające na gromadzenie wyprodukowanego białego puchu na kolejne sezony.

Nie możemy polegać na naturze. Dziś ośrodki narciarskie muszą samodzielnie dbać o śnieg. Bez tego cała branża może stanąć przed ogromnym kryzysem – dodaje Sibik.

stok 2.jpg
fot. Elena Photo, canva PRO
 

Sztuczny śnieg nie topnieje tak szybko jak naturalny, co czyni go bardziej odpornym na zmiany temperatur. Chociaż koszty produkcji są wysokie, w dłuższej perspektywie może to być jedyny sposób na uratowanie sezonu narciarskiego.

Czy fabryki śniegu staną się nowym standardem w ośrodkach narciarskich? Wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek zmian w zimowej turystyce.