Czy w tym roku będziemy przestawiać zegarki? Wyjaśniamy, co ze zmianą czasu
Kiedy zmiana czasu odejdzie do przeszłości?
Zmiana czasu z letniego na zimowy pozornie wydaje się przyjemna, w końcu przestawiając zegarki z 3.00 na 2.00 w nocy zyskujemy godzinę snu, ale już mniej cieszy fakt, gdy jeszcze tego samego dnia po godzinie 16.00 robi się ciemno i mamy poczucie, że jest jeszcze tyle do zrobienia, a dzień de facto się kończy. Polacy jak pokazują wszelkiego rodzaju badania opowiadają się za likwidacją zmiany czasu. Gdy zatem dwa lata temu okazało się, że jest to scenariusz całkiem realny, większość z nas zareagowała z entuzjazmem. Tymczasem za chwilę jak co rok przyjdzie nam po raz kolejny przestawić zegarek i co gorsza nie wiadomo jak długo to jeszcze potrwa.
Propozycja likwidacji zmiany czasu, jak przypomina Money.pl wyszła kilka lat temu ze strony Parlamentu Europejskiego, którego członkowie przywoływali badania naukowe pokazujące m.in. negatywny wpływ zmiany czasu na zdrowie. Parlament zwrócił się do Komisji Europejskiej do oceny obecnie funkcjonującego rozwiązania. Ta przeprowadziła konsultacje społeczne, w ramach których otrzymała 4,6 mln odpowiedzi (zdecydowana większość od zwykłych ludzi), spośród których blisko 85 proc. opowiedziało się za odejściem od zmiany czasu (przeciwnikami tej opcji była jedynie większość mieszkańców Grecji, a także Cypru).
Po konsultacjach społecznych w 2018 roku Komisja Europejska opublikowała projekt dyrektywy o zniesieniu zmiany czasu. Parlament Europejski zgodził się na tę propozycję, wskazując 2021 rok jako ostatni, w którym będzie obowiązywał obecny system.
Jeszcze tylko rok?
Czy to oznacza zatem, że w przyszłym roku po raz ostatni przestawimy zegarki? Nie wiadomo, ponieważ projekt dyrektywy o likwidacji zmiany czasu jest obecnie w rękach Rady Unii Europejskiej, co w praktyce oznacza, że państwa członkowskie Wspólnoty muszą dogadać się między sobą, a także zdecydować, które z nich zostają przy czasie letnim, a które przy zimowym.
Pewne jest natomiast, że dokładnie za miesiąc (w nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października) przyjdzie nam cofnąć zegarki z godziny 3.00 na 2.00 w nocy.