Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Do kiedy obowiązuje?
Październik to czas, kiedy temperatura spada, słońce wschodzi coraz później, a dni są coraz krótsze. To właśnie w tym okresie następuje zmiana czasu letniego na zimowy. Kiedy będziemy musieli przestawić zegarki?
Zmiana czasu 2023
Polacy wydają się być przyzwyczajeni do zmiany czasu, która ma miejsce dwa razy w ciągu roku . Wiosną wprowadzany jest czas letni, natomiast jesienią następuje przejście z czasu letniego na zimowy. Polska nie jest jedynym krajem, którego obywatele przestawiają zegarki. Dzieje się tak m.in. w Niemczech , we Francji, w Grecji , we Włoszech czy w Hiszpanii . Chociaż to rozwiązanie ma swoich zwolenników, jak i przeciwników, już za kilkanaście dni będziemy zmuszeni cofnąć zegarki o jedną godzinę.
Zmiana czasu 2023. Kiedy przestawimy wskazania zegarów?
Zmiana czasu w Polsce obowiązuje nieprzerwanie od 1977 r. Unijna dyrektywa z 2001 r. wskazuje, że zmiana czasu na zimowy każdego roku następuje w ostatnią niedzielę października . Co więcej, obecnie obowiązuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r., które reguluje wprowadzanie i odwołanie czasu letniego do 2026 roku włącznie.
W tym roku z czasu letniego na zimowy przejdziemy w nocy z 28 na 29 października . To właśnie wtedy cofniemy zegarki z godziny 3:00 na godzinę 2:00.
Niedziela handlowa 2023. Czy 22 października jest niedziela handlowa? Czy sklepy są otwarte?
Zmiana czasu 2023. Europejczycy chcą likwidacji zmiany czasu
Od wielu lat na arenie międzynarodowej toczy się dyskusja odnośnie likwidacji zmiany czasu . W 2018 r. Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne, z których wynikało, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. Niestety, żadne rozporządzenie nie zostało wdrożone, więc zmiana czasu w Polsce będzie obowiązywała przynajmniej do 2026 r.
Źródło: TVN24 Biznes, infor.pl, grodzisk.naszemiasto.pl.