Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej
Joanna Leja
Joanna Leja 17.02.2022 01:00

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

black-gc68cad47e 1920
Pixabay

Do rozpoczęcia wdrażania nowego systemu naziemnej telewizji cyfrowej został nieco ponad miesiąc. Standard, który w zamierzeniu ma przynieść telewizję zupełnie nowej jakości, budzi spore obawy. Aż 1,81 mln gospodarstw może stracić dostęp do sygnału telewizyjnego. W większości są to jednoosobowe gospodarstwa domowe, prowadzone przede wszystkim przez osoby starsze.

Cyfrowa telewizja naziemna będzie nadawała w poprzednim standardzie DVB-T jeszcze do 30 czerwca 2022 roku. Potem przejdzie na standard o wyższej specyfikacji – DVB-T2/HEVC, który ma zapewnić efektywniejszą transmisję.

Wprowadzenie DVB-T2/HEVC w Polsce jest nie tyle koniecznością, co wyjściem naprzeciw konsumentom i możliwością dostarczenia im obrazu w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięku najwyższej jakości. Wynika to również z pewnych unijnych standardów emisji.

Niemal 2 mln. gospodarstw stracą dostęp do telewizji

Krajowy Instytut Mediów podał, że 1,81 mln gospodarstw może stracić dostęp do sygnału telewizyjnego. W większości są to jednoosobowe gospodarstwa domowe (56 proc.), przede wszystkim ludzi starszych. 81 proc. zagrożonych gospodarstw prowadzonych jest przez osoby w wieku plus 50 lat, z tego 41 proc. to osoby powyżej 70 roku życia.

Ponad połowa zagrożonych gospodarstw zlokalizowanych jest na wsi (55 proc.) oraz o niższych dochodach niż polskie gospodarstwa domowe ogółem, posiadające telewizor.

Program Dekoder+

Rząd zapowiedział, że osoby w trudnej sytuacji materialnej będą mogły odebrać bon na zakup sprzętu po niżej cenie. 8 lutego Sejm przyjął ustawę o wsparciu gospodarstw domowy kwotą 100 zł na zakup nowego dekodera telewizji naziemnej. Dopłata przyjmie formę bonów, które można będzie zrealizować w dowolnym sklepie, który zgłosi się do programu. Dopłata ma pozwolić w całości lub częściowo pokryć koszty zakupu dekodera.

Harmonogram, wprowadzania zmian telewizji naziemnej

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce zmiana ma nastąpić w 2022 r., w czterech etapach na poszczególnych obszarach.

  • Etap 1. – od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;,

  • Etap 2. – od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;,

  • Etap 3. – od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;,

  • Etap 4. – od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę), okolice Zalewu Wiślanego.

Tagi: Technologie