Zmiana unijnych przepisów dotycząca przewozu pieniędzy. Kwoty się zmniejszają
Przewóz pieniędzy przez granice Unii Europejskiej już nie będzie taki łatwy. W czwartek 3 czerwca zaczynają bowiem obowiązywać nowe przepisy, które nakładają nowe obowiązki na obywateli. Strażnicy graniczni sprawdzą, czy przewoźnicy się z nich wywiązują.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jak ma wyglądać przewóz pieniędzy po zmianach
-
Jakie są kwoty graniczne wyznaczone w nowej unijnej regulacji
-
Jakie nowe obowiązki zyskają służby graniczne
Przewóz pieniędzy na nowych zasadach. Dodatkowe ograniczenia i obowiązki
Przewóz pieniędzy przez granice UE to główny wątek rozporządzenia 2018/1672 z 23 października 2018 r. Nowe przepisy weszły w życie w czwartek 3 czerwca i wprowadzają nowe obowiązki.
Portal bankier.pl podaje, że przewóz pieniędzy o wartości co najmniej 10 tys. euro będzie wiązał się z koniecznością przedłożenia deklaracji zarówno przy wjeździe, jak i przy wyjeździe z terenu Wspólnoty. Zaświadczenie trzeba przekazać organom celnym Służby Celno Skarbowej lub organom Straży Granicznej.
Ministerstwo Finansów zaznacza, że ten obowiązek dotyczy każdego, kto zdecyduje się na przewóz pieniędzy przez granice UE. Środek lokomocji użyty do tego celu nie ma znaczenia.
Kto jest zobowiązany do przedłożenia deklaracji? Przede wszystkim podróżny, choć nie w każdej sytuacji.
Jeśli wwożone lub wywożone pieniądze znajdują się w przesyłkach to organy celne mogą wymagać złożenia zaświadczenia w terminie 30 dni od nadawcy, odbiorcy lub przedstawiciela. Dzięki temu przewóz pieniędzy ma być bardziej przejrzysty.
Służby sprawdzą, ile pieniędzy przechodzi przez granice
Nowe przepisy to także nowe obowiązki dla służb granicznych. Od czwartku przewóz pieniędzy będzie wnikliwe kontrolowany.
Weryfikacja ma dotyczyć przepływu środków pieniężnych w transporcie, którą są wwożone na teren UE lub wywożone z obszaru Wspólnoty. Strażnicy będą sprawdzali pieniądze znajdujące się w przesyłkach pocztowych, kurierskich, cargo oraz ładunkach kontenerowych.
Poza tym regulacja rozszerza definicję środków pieniężnych. Przewóz pieniędzy przez granice UE obejmuje także towary używane jako wysoce płynne środki przechowywania wartości i karty przedpłacone.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl