Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Zmiany w 500 plus dla dorosłych. Skorzysta jeszcze więcej osób
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 18.03.2024 14:51

Zmiany w 500 plus dla dorosłych. Skorzysta jeszcze więcej osób

Kobieta, portfel
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca 500 plus dla dorosłych. Jakiś czas temu w świadczeniu zaszły ogromne zmiany i teraz z dodatkowych pieniędzy może skorzystać jeszcze więcej osób. Komu należy się 500 plus dla dorosłych? Przedstawiamy szczegóły.

Dla kogo 500 plus dla dorosłych?

Świadczenie uzupełniające, czyli 500 plus dla osób dorosłych przysługuje tym, którzy są niezdolni do samodzielnej egzystencji, w związku z czym nie są w stanie wykonywać codziennych podstawowych czynności, takich jak jedzenie, ubieranie czy poruszanie. Pieniądze są wypłacane bez względu na wiek, choć w większości beneficjentami tego świadczenia są osoby w podeszłym wieku. 

Zobacz także: Zadłużenia wobec ZUS rosną z każdym dniem. Rekordzista zalega potężną kwotę

Wielu seniorów będzie zadowolonych. Dostaną ponad 700 zł więcej

Takie warunki trzeba spełnić, by otrzymywać dodatkowe pieniądze

Aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał prawo do wypłaty świadczenia uzupełniającego, beneficjent musi posiadać przede wszystkim specjalne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a także orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i opinię lekarza orzecznika ZUS. Te dokumenty należy dołączyć do wniosku o świadczenie uzupełniające i dostarczyć wszystko do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Duże zmiany w świadczeniu. Jeszcze więcej osób skorzysta

Co istotne, w przypadku tego wsparcia finansowego obowiązuje także próg dochodowy. Z dniem 1 marca kryteria się zmieniły, dzięki czemu jeszcze większa liczba Polaków będzie mogła skorzystać z świadczenia. Aktualnie pieniądze zostaną wypłacone, gdy dochody nie przekraczają kwoty 2419,33 złotych brutto. Należy jednak pamiętać, że pełne 500 złotych otrzymają tylko ci, których dochody nie są większe niż 1919,33 złotych wraz z emeryturą lub rentą, a w pozostałych przypadkach będą zmniejszone “złotówka za złotówkę”.