Zmiany w wypłacie na L4 jeszcze w 2025 r. Wiadomo, kogo obejmą. Pojawiły się wątpliwości

Rząd pracuje nad reformą zwolnień lekarskich. Wiemy już, że mają zajść zmiany w wysokości wypłacanego na L4 wynagrodzenia, zliberalizowane mają zostać zasady wykorzystania zwolnienia. Zanim do tego dojdzie, jeszcze w tym roku w życie mogą wejść nowy model finansowania wynagrodzeń wypłacanych chorującym pracownikom. Przychylnym okiem spojrzą na nie zwłaszcza pracodawcy.
Projekt resortu pracy już w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów – nadchodzi ważna reforma
Nadchodzi reforma zwolnień lekarskich – od dawna środowiska lewicowe postulują, by nie karać pracowników za chorowanie i wypłacać im 100 proc. wynagrodzenia L4, zluzowane mogą także zostać wymagania co do pozostawania pracownika w domu. Znacznie wcześniej może jednak zajść zmiana, którą odczują przede wszystkim pracodawcy.
PAP podaje, że na zaawansowanym etapie prac rządu jest projekt ustawy, który zmienia sposób, w jaki finansowane jest wynagrodzenie otrzymywane przez pracowników będących na zwolnieniu lekarskim. Pośrednio dotknąć może to także pracowników.


Rząd pracuje nad zmianami w L4 – pracownikom może być trudniej uzyskać zwolnienie
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw został opracowany przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Trafił on już do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, który oceni skutki wprowadzenia regulacji. Został też skierowany Komitetu do spraw Cyfryzacji.
Projekt zakłada gruntowną reformę systemu wystawiania zwolnień lekarskich, uszczelnienie go, ale też likwidację wynagrodzenia chorobowego. Rząd chce walczyć z fikcyjnym L4 na poziomie wystawiania ich lekarzy, ale proponuje też zmiany, dzięki którym na zwolnienia lekarskie będą w większej mierze finansowane przez państwo.
Pracodawcy odetchną z ulgą. Nowy pomysł na wynagrodzenia pracowników w trakcie zwolnień lekarskich
Największą zmianę stanowi model finansowania. Dziś pracownik w wieku do 55 lat, który uzyskał zwolnienie lekarskie, przez pierwsze 33 dni L4 otrzymuje wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy. W przypadku osób, które ukończyły 55 rok życia pracodawca finansuje pierwsze 14 dni zwolnienia. Dopiero następnie pieniądze przekazuje Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.
Ministerstwo pracy chce to zmienić. Proponowane zmiany obejmują finansowanie wynagrodzenia podczas zwolnienia lekarskiego w całości i od początku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W momencie uzyskania L4 pracodawca nie ponosi już kosztów wynagrodzenia chorującego pracownika, całość ma finansować państwo, a konkretniej ZUS.
Można więc spodziewać się, że pracownicy spotkają się z większą wyrozumiałością pracodawców podczas choroby. Ci drudzy nie będą ponosić dodatkowych kosztów. Medal ma także drugą stronę – skoro państwo będzie finansować wynagrodzenie, to chce większej kontroli nad tym, kiedy i w jakich okolicznościach lekarze będą wystawiać L4, tak aby nie nadwyrężyć zanadto systemu i finansów ZUS-u. Resort komentuje:
Wprowadzenie zmian skutkować może również wzrostem nieuzasadnionej absencji chorobowej. Wprowadzenie nowych przepisów wymaga zatem również istotnych zmian w obszarze orzecznictwa lekarskiego, które umożliwią zwiększenie efektywności kontroli zaświadczeń lekarskich, a także zmian w zakresie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich.
Zmiany mają wejść w życie w formie, która będzie odporna na nadużycia, choć szczegóły na razie nie są znane. Można jednak spodziewać się, że pracownikom trudniej będzie uzyskać L4. Gdy jednak do tego dojdzie, odciążeni zostaną pracodawcy dzięki środkom z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.





































