Zmiany ws. 800 plus. Jeśli chcesz dostać pieniądze na czas, musisz to wiedzieć
Świadczenia dla rodzin są dla wielu Polaków ważną częścią domowego budżetu. Jednym z nich jest 800 plus. Żeby otrzymywać ten dodatek w 2025 roku, należy ponownie złożyć wniosek o jego przyznanie do ZUS. Kiedy należy to zrobić, by pieniądze jak najszybciej trafiły na konto? Wyjaśniamy.
Program 800 plus dla rodziców. Kto może skorzystać ze świadczenia?
Z programu “Rodzina 800 plus” korzysta mnóstwo Polaków, bez znaczenia, jakie są ich dochody. Dodatkowe pieniądze na dziecko do 18. roku życia przysługuje: matce lub ojcu, opiekunowi dziecka, osobom, które prowadzą rodzinny dom dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnych środków preadopcyjnych i domów pomocy społecznej.
Aby móc otrzymywać comiesięczne świadczenie w 2025 roku należy ponownie złożyć wniosek. Wprawdzie do 31 maja 2025 r. Polacy nadal będą otrzymywać dodatkowe 800 zł, jednak po tym czasie wypłaty mogą zostać wstrzymane. Co ważne, czas na deklaracje nie mija w maju, a wcześniej.
W Niemczech porażka goni porażkę. Tak Polska może zyskać na kryzysie u sąsiada Czternasta emerytura 2025. Coraz więcej seniorów bez prawa do świadczeniaWniosek o przyznanie 800 plus. Kiedy złożyć?
Okresy świadczeniowe trwają od 1 czerwca do 31 maja 2025 r. Aby móc otrzymywać świadczenie w kolejnych miesiącach, trzeba złożyć odpowiednio wcześnie wniosek. Można to zrobić już od 1 lutego 2025 r. Żeby wpłata pojawiła się od razu po zakończeniu poprzedniego okresu świadczeniowego, wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia.
W przypadku, gdy przegapi się termin i wniosek zostanie złożony w maju, wówczas pieniądze za czerwiec i lipiec pojawią się do 31 lipca. Jeżeli wniosek wpłynie do końca czerwca, wtedy pieniądze trafią na konto do 31 sierpnia, a jeśli dopiero w sierpniu, wtedy nie można liczyć na świadczenie za czerwiec i lipiec.
Jak złożyć wniosek o świadczenie?
Wniosek o przyznanie prawa do otrzymywania dodatkowych 800 zł nie trzeba składać w urzędzie. Można to zrobić za pośrednictwem portalu internetowego PUE ZUS, aplikacji mZUS, portalu Emp@tia lub poprzez bankowość elektroniczną.