BiznesINFO.pl
ZUS z nowym rozwiązaniem

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS zmienił zasady wizyt. Skorzystało już 42 tys. Polaków

19 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy ZUS prowadzi e-wizyty

  • Co można dzięki niej załatwić

  • Jakie są najnowsze rozwiązania wdrożone w tym zakresie

ZUS coraz bardziej online. Nie musisz wychodzić z domu, aby porozmawiać z ekspertem

ZUS idzie z duchem czasu i przy okazji dba o bezpieczeństwo i komfort Polaków w dobie pandemii. W październiku 2020 r. wystartowały e-wizyty i cieszą się dużym uznaniem wśród obywateli.

Przez ostatnie pięć miesięcy z możliwości konsultacji bez konieczności wychodzenia z domu skorzystało 42 tys. Polaków. Na Dolnym Śląsku e-wizyty wybrało blisko 3 tys. obywateli. - Nasi eksperci we Wrocławiu obsłużyli przez wideo 1733 klientów, w Wałbrzychu 710 a w Legnicy 367 - wyjawiła Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Niestety prawie 20 proc. zamówionych wizyt się nie odbywa, dlatego apeluję żeby je odwoływać gdy ktoś rezygnuje zamiast blokować miejsce innym osobom - dodała.

Co można załatwić dzięki e-wizycie w ZUS? System oferuje możliwość konsultacji w kilku obszarach tematycznych. Eksperci doradzają obywatelom w sprawach związanych z rentami, emeryturami, prowadzeniem firmy i wypłatą zasiłków. Co więcej, mogą także zdobyć szczegółowe informacje na temat tarcz antykryzysowych.

- Nasi „wideo klienci” najczęściej umawiają się w sprawach związanych z rentami i emeryturami, na trzecim miejscu są zasiłki - przyznała rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku. Warto pamiętać, że e-wizyta w ZUS to nie tylko konsultacje, lecz także możliwość potwierdzenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Jak zgłosić się na wideowizytę w ZUS?

Każdy, kto chce uniknąć konieczności przychodzenia do placówki ZUS osobiście, może zarezerwować termin e-wizyty na oficjalnej stronie internetowej www.zus.pl/e-wizyta. Do uczestnictwa w spotkaniu klient potrzebuje tylko komputera bądź smartfona, który posiada kamerkę i mikrofon.

W ramach e-wizyty w ZUS można także zdobyć wiedzę na temat świadczeń międzynarodowych. Wszyscy zainteresowani taką konsultacją powinni wybrać temat wideorozmowy „Emerytury i renty międzynarodowe”. E-wizyty są organizowane od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 bez względu na obszar tematyczny.

Duże zainteresowanie e-wizytami skłoniło ZUS do wprowadzenia nowych rozwiązań w ramach nowego systemu. Od lutego 2021 r. można umawiać się również na e-wizyty w sprawie zasiłków, emerytur i rent w języku migowym PJM.

Co więcej, z możliwości wideokonsultacji mogą skorzystać również osoby niewidzące i niedowidzące. ZUS przekonuje, że na stronie e-wizyt wdrożono kolory i kontrast, które odpowiadają standardom dostępności WCAG 2.0.

Za wprowadzenie systemu e-wizyt ZUS otrzymał wyróżnienie European Quality Certificate 2020. Rzeczniczka regionalna ZUS z Dolnego Śląska oceniła, że tak prestiżowa nagroda jest dowodem na jakość i wysoki standard wdrożonych rozwiązań.

To już kolejny raz, kiedy ZUS otrzymał ten certyfikat. W 2018 r. instytucja została doceniona za wprowadzenie stanowiska doradcy emerytalnego.

Podobne artykuły

Jacek Sasin opowiadał o wielkich planach w związku z nowymi inwestycjami w zakresie energetyki

Polska i Świat

Jacek Sasin chwali się imperialnym projektem. Czeka nas rewolucja w energetyce

Czytaj więcej >
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają być fundamentem nowego pakietu mieszkaniowego

Polska i Świat

SIM nowym pomysł rządu na zapewnienie Polakom dostępu do mieszkań

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

Polska i Świat

Elektrownia w Ostrołęce to ponad 1,3 mld strat. Ale sami zarabiali na niej 15 tys. zł na głowę

Czytaj więcej >
ZUS z nową wersją bazy danych

Polska i Świat

ZUS dokonał technologicznego transferu. Bazy danych zostały przeniesione

Czytaj więcej >
Niemcy zablokują plany Polski ws. elektrowni jądrowej?

Polska i Świat

Niemcy nie chcą więcej elektrowni jądrowych w Europie. Plany Warszawy i Paryża mogą być fiaskiem

Czytaj więcej >
Orlen mości się w Niemczech. Kolejna stacja otwarta w Hamburgu.

Polska i Świat

Orlen otwiera w Niemczech drugą stację pod swoim szyldem. Po Berlinie przyszedł czas na Hamburg

Czytaj więcej >