ZUS może zawiesić wypłatę emerytury i renty. Trzeba wiedzieć
Wielu Polaków pracuje obecnie za granicą. Dotyczy to również emerytów i rencistów. Beneficjenci tych świadczeń powinni jednak pamiętać o ważnych dokumentach. Bez nich ZUS może wstrzymać wypłaty.
Kiedy powiadomić ZUS o pracy za granicą?
Nie wszystkie osoby pracujące poza granicami Polski zdają sobie sprawę z tego, że mają obowiązek poinformować o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych , jeśli równocześnie pozostają beneficjentami jakiegoś świadczenia.
Zasada ta nie dotyczy osób pobierających emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60. roku życia w przypadku kobiet i 65. w przypadku mężczyzn. O poinformowaniu ZUS powinny jednak pamiętać osoby korzystające z wcześniejszej emerytury , a także te, którym wypłacana jest renta rodzinna i renta z tytułu niezdolności do pracy .
O kontakcie z ZUS powinny pamiętać również osoby, które zmieniają miejsce zamieszkania lub rachunek bankowy.
W tej sytuacji stracisz świadczenie z ZUS
Pracując za granicą powinniśmy również pamiętać o limitach zarobków , które mogą wpłynąć na wysokość wypłacanego przez ZUS świadczenia lub nawet na jego całkowite wstrzymanie.
Do świadczenia w pełnej wysokości mają prawo osoby, których dochód nie przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce
— powyżej tej kwoty emerytura lub renta będą stopniowo zmniejszane.
Powyżej 130% świadczenie zostanie natomiast zawieszone.
Oświadczenie o prawie do pobierania emerytury z ZUS
Dodatkowa zasada dotyczy osób zamieszkujących państwa wchodzące w skład Unii Europejskiej albo EFTA (są to Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Ci beneficjenci powinni dostarczyć do ZUS także ”Oświadczenie osoby, która mieszka za granicą, o prawie do pobierania świadczenia emerytalno-rentowego” , oznaczone EMRG lub EMRG-1. W przypadku nie dostarczenia takiego oświadczenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wstrzymać wypłaty emerytury lub renty, aż do czasu przekazania świadczenia.
źródło: forsal.pl