BiznesINFO.pl Finanse ZUS wydał ważny komunikat. Od 1 sierpnia wróciła specjalna opłata
Biznesinfo

ZUS wydał ważny komunikat. Od 1 sierpnia wróciła specjalna opłata

5 sierpnia 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od początku sierpnia, w wyniku zniesienia zagrożenia epidemicznego, z powrotem naliczana jest tzw. opłata prolongacyjna. Kogo ona dotyczy? O tym poniżej.

Wielki powrót opłaty prolongacyjnej

Z początkiem tego miesiąca przestały obowiązywać przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Na czas epidemii oraz zagrożenia epidemicznego ustawa ta wprowadziła wyjątki od zasad ogólnych. Teraz ZUS wrócił do naliczania znanej już wcześniej opłaty prolongacyjnej.

Opłata dotyczy osób, które mają dług w ZUS, ale zdecydowały się skorzystać z możliwości rozłożenia zaległości na raty. Od składek, które rozłożono na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę, począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielenie tych ulg – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Upadek znanego polskiego banku. Podano kluczowy termin dla klientów, jeśli go przekroczą, będą płacić

Lepsza opcja niż odsetki

Choć sam powrót opłaty prolongacyjnej nie wydaje się dobrą informacją dla dłużników ZUS-u, to powinni oni pamiętać, że jest to korzystniejsza opcja niż spłata odsetek. Opłata prolongacyjna stanowi bowiem – co do zasady – 50 proc. potencjalnych odsetek. Innymi słowy, nasz dłużnik nie płaci w takim przypadku odsetek od składek, ale opłatę prolongacyjną, która jest niższa. Opłata jest naliczana od następnego dnia po terminie płatności składki do dnia odroczenia włącznie – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis.

Pierwsze osoby są już objęte specjalną opłatą

31 lipca był ostatnim dniem, w którym można było złożyć wniosek o rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu i być zwolnionym z opłaty prolongacyjnej. Umowy zawierane od 1 sierpnia wiążą się już z koniecznością naliczania wspomnianej opłaty.

Emerytura nawet pięć lat wcześniej dla konkretnej grupy. Do Sejmu wpłynął projekt
Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat