Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaca 620 zł bez względu na wiek. Mało kto wie o tym świadczeniu
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 17.09.2024 07:15

ZUS wypłaca 620 zł bez względu na wiek. Mało kto wie o tym świadczeniu

zus świadczenie
Fot. EastNews/Arkadiusz Ziolek

Wiele osób chętnie korzysta ze świadczeń wypłacanych przez ZUS. Pieniądze oferowane przez agencję rządową wspomagają niejeden domowy budżet, jednak nie każdy wie, że przysługuje mu dodatkowa pomoc finansowa. Okazuje się, że po spełnieniu pewnych warunków można otrzymać aż 620 złotych bez względu na wiek. Przedstawiamy szczegóły.

ZUS wypłaca 620 złotych niezależnie od wieku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje specjalny dodatek w ramach dodatków do świadczeń emerytalno-rentownych. Mowa o tzw. dodatku dla sierot zupełnych. Okazuje się, że każda osoba, której rodzice nie żyją i która pobiera rentę rodzinną, może liczyć na finansowe wsparcie. Co więcej, świadczenie przysługuje również w wypadku pobierania renty po zmarłej matce i założeniu, że ojciec nie jest znany.

Od 1 marca 2024 roku wiele świadczeń długoterminowych, takich jak renta czy emerytura, uległo waloryzacji. Tym samym dodatek dla sierot zupełnych wzrósł z 553,30 do 620,36 złotych. ZUS wypłaca go na podstawie art. 76 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie dokładnie kryteria należy spełnić, by go otrzymać? Piszemy poniżej.

Zaskakujący zwrot w Kancelarii Prezydenta. Nie będzie gigantycznych nagród dla urzędników

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie?

Dodatek dla sierot zupełnych jest wypłacany każdej osobie, która spełni kilka kryteriów. Pieniądze są przyznawane beneficjentom, którzy stracili oboje rodziców i mają prawdo do renty rodzinnej. Dodatek dostaną również te osoby, których śmierć ojca nie jest pewna, ale nie jest od znany od dnia ich narodzin. Co ważne, jeśli prawo do renty rodzinnej wygasa, traci się również dodatek dla sieroty zupełnej. Aby przedłużyć okres wypłacania świadczenia, świadczeniobiorca powinien jak najdłużej kontynuować naukę:

Renta rodzinna bez względu na wiek przysługuje dzieciom, które stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub w trakcie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia. Jeżeli dziecko ukończy 25 lat na ostatnim roku studiów, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów – podkreśla Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Warto również zwrócić uwagę, że wspominane wyżej świadczenie może być wypłacane każdej osobie, która jest sierotą całkowitą, bez względu na to, ile dane małżeństwo miało dzieci. W przypadku ich śmierci, każda pociecha będzie miała zapewnioną pomoc od ZUS.

Jak złożyć wniosek i ile trzeba czekać na decyzję ZUS?

Aby otrzymać od ZUS dodatek dla sierot zupełnych, należy złożyć:

  • wniosek o dodatek dla sieroty całkowitej – formularz ERRD;
  • dokumenty potwierdzające daty zgonu rodziców lub dokument potwierdzający datę zgonu matki oraz akt urodzenia, który świadczy o braku danych dotyczących ojca.

Dokumenty trzeba dostarczyć osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce agencji rządowej, za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego lub wysłać pocztą. Co istotne, o wypłatę dodatku można zacząć ubiegać się w dowolnym momencie. 

ZUS ma 30 dni, by rozpatrzyć złożony wniosek i zapoznać się z dokumentacją. Organ może podjąć decyzję o odrzuceniu wniosku, jednak można się od takowej odwołać w przeciągu miesiąca.