ZUS wypłaca coraz więcej zasiłków opiekuńczych. A to jeszcze nie koniec
Coraz więcej szkół i placówek przechodzi na nauczanie w trybie zdalnym. ZUS przypomina, że niekoniecznie całe przedszkole musi być zamknięte, żeby rodzic mógł pobierać zasiłek opiekuńczy, a dziecko nie musi być objęte kwarantanną. Wniosków będzie przybywać.
W związku z utrzymującą się wysoką liczbą nowych zakażeń oraz pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa Ministerstwo Zdrowia w dniu 7 grudnia 2021 r. ogłosiło zawieszenie nauczania stacjonarnego w szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych na okres od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. Przedszkola i żłobki pracują w trybie stacjonarnym.
Według oficjalnych danych pochodzących z Ministerstwa Edukacji i Nauki pochodzące i od kuratorów wskazują, że 92,4 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego oraz 72,5 proc. szkół podstawowych funkcjonują w trybie stacjonarnym.
Rodzice są bezradni
Wielu rodziców jest bezradnych, gdy grupa przedszkolna lub klasa zostaje zamknięta, a oni muszą zostać z pociechami w domu lub organizować opiekę często na ostatnią chwilę.
Rodzicom, którzy muszą wziąć wolne w pracy przez kwarantannę w szkole lub przedszkolu, mogą się ubiegać o zasiłek opiekuńczy. Aby go otrzymać, trzeba złożyć wniosek w ZUS oraz przedstawić zwolnienie lekarskie. Zasiłek wynosi 80 proc. podstawowej pensji i w przypadku dziecka do lat 8 można go pobierać nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym.
ZUS wypłacił już ponad miliard złotych
Jak poinformował ZUS w rozmowie z money.pl przez cały okres pandemii w Polsce do listopada 2021, Zakład wypłacił już 1,1 mld złotych zasiłku opiekuńczego. Duża część tych pieniędzy była wypłacana w związku z pandemią COVID-19. Specjalne rozporządzenie pozwalało rodzinom korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na opiekę nad dziećmi właśnie z powodu pandemii. Mimo że świadczenie było kilkukrotnie przedłużane, to ostatnie wygasło w czerwcu 2021 roku. Poinformowano również, że w związku z coraz większą liczbą zachorowań i interpretacją przepisów, pozwalającą skorzystać ze świadczenia w przypadku zamknięcia grupy przedszkolnej tych wniosków może przybywać.
Kto może skorzystać z zasiłku opiekuńczego?
Z zasiłku opiekuńczego może skorzystać osoba, która będzie musiała opiekować się: 1. dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat i wystąpiła jedna z następujących sytuacji:
nieprzewidziane zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
konieczność izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej ,
choroba niani (z którą została zawarta umowa uaktywniająca lub dziennego opiekuna, którzy opiekują się dzieckiem,
poród lub choroba małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, a poród lub choroba uniemożliwia tę opiekę,
pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej małżonka lub rodzica dziecka, który stale opiekują się dzieckiem;
opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym (tj. dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji),
2. które nie ukończyło 18 lat, jeśli wystąpiła jedna z następujących sytuacji:
kiedy nastąpił poród lub choroba małżonka, lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, jeśli poród lub choroba uniemożliwia im opiekę,
pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem: chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które nie ukończyło 18 lat; chorym dzieckiem; innym niż dziecko chorym członkiem rodziny.