BiznesINFO.pl Finanse ZUS wypłaci nawet 30 tys. złotych. Wystarczy jeden wniosek
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek, Fz

ZUS wypłaci nawet 30 tys. złotych. Wystarczy jeden wniosek

10 sierpnia 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co miesiąc wypłaca tysiącom Polaków wiele rodzajów świadczeń. Pieniądze z ZUS można jednak otrzymać także z innego tytułu. Część z nich może zostać odziedziczona, ale aby tak się stało trzeba złożyć wniosek. Niestety, nie wszyscy skorzystają z tej możliwości. Co warto wiedzieć o dziedziczeniu z subkonta?

Zakład wypłaca średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych

Przez cały okres naszej działalności zawodowej, składki emerytalne odkładane są w OFE lub na subkoncie ZUS . Wiele zależy tutaj od naszej własnej decyzji — w czasie otwartego okna transferowego możemy bowiem podjąć decyzję ws. rozdzielenia składek albo przekazania całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych . Niezależnie od miejsca, w którym postanowiliśmy trzymać oszczędności, możemy uzbierać całkiem sporą sumę. Wiele osób nie ma pojęcia, że pieniądze te podlegają dziedziczeniu — jak poinformował ZUS, średnia suma wypłat to aż 30 tys. złotych! Trzeba poczynić pewne kroki, by te środki otrzymać.

Ruszyły masowe kontrole. Skarbówka zablokuje Twoje pieniądze

Jak złożyć wniosek o wypłatę środków z subkonta?

Na pierwszy rzut oka procedura nie jest skomplikowana. Wystarczy złożyć jeden wniosek , w dodatku nie mamy tutaj narzuconych ograniczeń czasowych , po pieniądze możemy więc zgłosić się w dowolnym momencie. Pierwszy haczyk polega jednak na tym, że nie każdy może złożyć wniosek w tej sprawie. Decyzja o przekazaniu środków w dużym stopniu, znów, należy do posiadacza konta. Jeśli należymy do OFE — lub nie, ale urodziliśmy się po 1968 roku — możemy wskazać osoby, którym przypadnie udział w dziedziczeniu . Jeśli tego nie zrobimy, oszczędności z subkonta zostaną wliczone do masy spadkowej i rozdzielone między spadkobierców według dziedziczia ustawowego.

  • Jeśli w chwili śmierci osoba posiadająca subkonto pozostawała w związku małżeńskim, współmałżonek zmarłego otrzymuje w ramach wypłaty transferowej połowę środków znajdujących na subkoncie w ZUS w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej (nie wypłacamy gotówki);
  • Pozostałe środki (albo wszystkie, jeśli osoba zmarła nie miała współmałżonka) przekazujemy osobom wskazanym przez osobę zmarłą, a jeśli nie ma takich osób, środki te wchodzą w skład spadku — czytamy na oficjalnej stronie ZUS.

Jak złożyć wniosek do OFE?

Jeżeli zmarły osiągnął wiek emerytalny, jego oszczędności są zapisane na subkoncie ZUS. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku, w którym zmarły nie należał do OFE. Aby odziedziczyć środki, należy wówczas złożyć formularz, który można znaleźć na stronie internetowej Zakładu — tłumaczyła rzecznik ZUS na dolnym śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Również na etapie składania wniosku możemy jednak natrafić na pewne przeszkody. Rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podkreśliła, że warto wiedzieć, do którego OFE należał zmarły ; ZUS nie może udzielić nam tej informacji, jeśli nie przedstawimy prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia. Bez tej wiedzy z kolei nie złożymy wniosku. Dużym ułatwieniem jest natomiast fakt, że wypłatę z subkonta ZUS uzyskamy bez pośredników .

Nowa renta dla prawie dwóch milionów seniorów. Ustawa podpisana. Znamy terminy wypłat i kwoty
Tyle gotówki możesz legalnie trzymać w domu. Oto cała prawda o limitach
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie