Zwolnienie pracownika już nie będzie takie łatwe. Od 1 stycznia szereg korzystnych zmian w przepisach
Doskonała wiadomość dla wielu pracowników. Od 1 stycznia 2024 r. pracodawca, zanim dokona zwolnienia podwładnego, będzie musiał pokonać nowe, niemałe przeszkody. Wszystko dzięki wejściu w życie nowych przepisów zawartych w nowelizacji prawa o emeryturach pomostowych. Wyjaśniamy, kto może czuć się bezpieczniej i co jeszcze znaleźć można w zmodyfikowanej ustawie.
Od stycznia nie zwolnią cię już tak łatwo
W przypadku niektórych nadchodzący 2024 rok przyniesie w końcu większą zawodową stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Wszystko dlatego, że od 1 stycznia w życie wejdą przepisy z nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych. Zgodnie z nimi, zwolnienie pracownika stanie się dla pracodawców o wiele większym wyzwaniem.
Skoro jednak o regulacjach mowa, należy wspomnieć, że te póki co dotyczyć będą osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Jeśli takowe nie zgodzą się na zwolnienie, będą mogły wytoczyć swojemu pracodawcy proces w sądzie pracy i jednocześnie złożyć wniosek, by do czasu rozstrzygnięcia sporu dalej pozostawać na dotychczasowym stanowisku.
To istotne, bo sprawa może ciągnąć się nawet przez trzy lata. Taki okres to z kolei szmat czasu, który zaliczyć należy wówczas na poczet pracownika.
Nowa opłata w sklepach już od 1 stycznia. Zapłacą wszyscy bez wyjątkuWiadomo, kto skorzysta na zmianie w przepisach
Dotychczas przepisy jasno mówiły, że sąd może przywrócić pracownika do pracy do czasu, gdy wyrok się uprawomocni, ale wcale nie musi tego robić. Od stycznia 2024 roku sąd będzie już do tego zobligowany, jeśli, jak już wspomniano, zatrudniony złoży odpowiedni wniosek. Co chyba najważniejsze, przez cały okres trwania postępowania, pracodawca będzie musiał wypłacać dotychczasowemu podwładnemu pensję.
ZOBACZ: Fatalna wiadomość ws. zasiłków dla bezrobotnych. Waloryzacja dopiero latem
Nowe zabezpieczenia otrzymają osoby szczególnie narażone na skutki pozbawienia źródła dochodu oraz szczególnie chronione. Będą to więc:
- kobiety w ciąży i rodzice na urlopach (macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich, wychowawczych);
- działacze związków zawodowych i pracownicy w wieku przedemerytalnym (cztery lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego);
- członkowie rad pracowników, społeczni inspektorzy pracy oraz pracownicy w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, np. w trakcie zwolnienia lekarskiego (aż do momentu, kiedy można już zwolnić pracownika w trybie bez wypowiedzenia).
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych
Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w sierpniu br. nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych uchyla warunek wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub pracy w szczególnym charakterze przed dniem 1 stycznia 1999 r.
Ponadto, nowe przepisy modyfikują pojęcie rekompensaty oraz zasady przyznawania rekompensaty, zmieniają warunki zawieszania prawa do emerytury pomostowej i regulacje dot. odsetek za zwłokę od nieopłaconych w terminie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.
ZOBACZ: Dodatkowy urlop po świętach. Trzeba go wykorzystać do końca roku, potem przepadnie
Oprócz tego, po zmianie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwiększony zostaje limit odliczeń od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych w roku podatkowym (z 500 zł do 840 zł).
Z kolei w konsekwencji modyfikacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, rozszerza się katalog składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika, o dodatek za szczególne warunki pracy przysługujący pracownikowi z tytułu m.in. wykonywania pracy w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia, pracy związanej z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym lub pracy szczególnie niebezpiecznej.
Źródło: Interia