BiznesINFO.pl Finanse 19-latek zbierał porzucone paragony. Miał ukraść 90 tys. zł
Pixabay/stevepb

19-latek zbierał porzucone paragony. Miał ukraść 90 tys. zł

26 lutego 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Ile razy zdarzyło ci się zostawić paragon w sklepie? Niewiele osób o tym wie, ale w ten sposób stwarzają idealną okazję dla oszustów. Okazję, którą wykorzystał kasjer z Garwolina. 19-latek ukradł w ten sposób 90 tysięcy złotych, kupił samochód i spłacił kredyt.

Zostawiłeś paragon w sklepie? Mogą być konsekwencje

Codziennie setki klientów zostawiają paragony w kasie. Najczęściej widzimy w nich śmieci, które jeśli już zabierzemy ze sobą, za moment i tak wrzucimy do kosza. O wartości paragonu przypominamy sobie dopiero, gdy chcemy dokonać zwrotu lub reklamacji towaru. Jak się okazuje, takie podejście to idealna okazja dla oszustów , którzy zwrotu dokonają ”za nas”.

Służby weszły do skarbówki i zatrzymały cztery osoby. Znamy powód

Kasjer ukradł 90 tysięcy złotych

Oszustwa i kradzieże w sklepach to żadna nowość — zarówno ze strony pracowników, jak i klientów. Ten drugi przypadek miał ostatnio miejsce w Dino w Jaworze, skąd mężczyzna ukradł towar wart ponad 400 złotych. To jednak niewielkie ”osiągnięcie” w porównaniu z niechlubnym wyczynem, którego dokonał kasjer z Garwolina. 19-latek, wykorzystując porzucone paragony, oszukał swojego pracodawcę na prawie 100 tysięcy złotych . Został zatrzymany pod koniec grudnia ubiegłego roku przez funkcjonariuszy z miejscowego Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją. Usłyszał ponad 100 zarzutów.

Masz obowiązek zabrać paragon?

Klient sklepu nie ma obowiązku przyjąć paragonu, ale sprzedawca ma obowiązek go wydać. W praktyce oznacza to, że paragon zawsze jest , nawet jeśli my go nie zatrzymamy. Sami prawdopodobnie nie odczujemy konsekwencji; ten sposób oszustwa nie dotknie nas bezpośrednio , inaczej niż w bardziej znanych formach takich jak kiedy oszust podszywa się pod pracownika banku. Ucierpieć może jednak sklep — tak było w tym przypadku. Skradzione 90 tysięcy pochodziło bowiem z kasy pracodawcy. 19-latek wykorzystywał paragony do nabijania fikcyjnych zwrotów, a pieniądze z nich wypłacał samemu sobie. Teraz grozi mu nawet 8 lat pozbawienia wolności.

źródło: interia biznes

Hakerzy mogą zdalnie podpalić twój telefon? Niebywałe doniesienia
Płacisz za zakupy gotówką? Ten jeden szczegół może sprawić kłopot
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat