3 miliony Polaków muszą wymienić dowód. Jeśli tego nie zrobią, słono zapłacą
W przyszłym roku trzy miliony polskich obywateli będzie musiało wymienić swój dowód osobisty na nowy. Dokument ten nie jest bowiem wydawany bezterminowo, a kolejne jego wersje często zawierają usprawnienia, które w czasie wydawania poprzednich jeszcze nie istniały. W przypadku zlekceważenia obowiązku wymiany, trzeba się liczyć z karą, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Miliony dowodów do wymiany
W Polsce dowody osobiste wydaje się na okres 10 lat. Po upływie tego czasu ich posiadacz musi wymienić swój dokument na nowy. Innym przypadkiem, który zobowiązuje posiadacza tego dokumentu do jego wymiany, jest zmiana danych osobowych , na przykład w przypadku spowodowanej małżeństwem zmiany nazwiska.
W 2025 roku swoje dokumenty w wyniku upłynięcia ich daty ważności będą musiały wymienić aż 3 miliony Polaków. Formalności związane z wymianą dowodu są bardzo proste. Wniosek można złożyć osobiście w danym urzędzie miasta lub przez internet na platformie PUE ZUS. Niektóre miasta, jak na przykład Kraków, oferują swoim mieszkańcom również specjalne punkty obsługi ulokowane w galeriach handlowych. Tam szybko i sprawnie można załatwić wszelkie formalności. Po odbiór dokumentu trzeba się już będzie jednak udać osobiście do odpowiedniego oddziału urzędu miasta.
Kara za brak dowodu osobistego
Wymiana dowodu osobistego stanowi obowiązek każdego dorosłego obywatela Polski. Poza oczywistymi trudnościami, z którymi przyjdzie się zmierzyć w wyniku braku aktualnego dokumentu, takimi jak niemożliwość załatwienia jakiejkolwiek sprawy urzędowej, w banku czy choćby odebrania przesyłki na poczcie, są też jeszcze inne konsekwencje.
Według ustawy brak posiadania dowodu osobistego jest wykroczeniem. Może za nie grozić kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. W niektórych przypadkach może się też skończyć więzieniem.
Elektroniczny dowód osobisty
Kolejne wersje dowodów osobistych za sprawą wprowadzania nowej funkcjonalności lub wzornictwa, zazwyczaj różnią się od swoich poprzedników. Nowe edycje bywają wyposażone w specjalne funkcje, których dokumenty wyrabiane dawniej nie posiadają. Elektroniczne dowody wydawane są w Polsce od 2019 roku. Łatwo je rozpoznać – w prawym górnym rogu, na lewo od flagi Unii Europejskiej znajduje się bowiem charakterystyczny symbol - dwa ciemne prostokąty oddzielone kołem.
Przy jego pomocy można się na przykład bardzo szybko zalogować do portali administracji publicznej. Kiedy posiadamy odpowiedni czytnik, można to robić zbliżeniowo. Taki dokument pozwala też na składanie elektronicznych podpisów. W chipie dokumentu zapisane są również dane biometryczne jego posiadacza, co może się przydawać podczas podróży. Polski dowód tożsamości za sprawą zbliżeniowej identyfikacji, pozwala na korzystanie z automatycznych bramek ABC w strefie kontroli granicznej na lotnisku, co pozwala zaoszczędzić zarówno na czasie, jak i na nerwach.
Z e-dowodem współpracuje również aplikacja mObywatel. Umożliwia ona aktywowanie mDowodu, co pozwoli nam tradycyjny dokument zostawić w domu, a swoją tożsamość móc potwierdzić wyłącznie przy pomocy telefonu. Co istotne, można to robić również w instytucjach, takich jak banki, czy podczas kontroli policji.